- Sputnik Ελλάδα

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη για την Ουρουγουάη

© Sputnik / Pavel Lisitsyn / Μεταφορά στο αρχείο φωτογραφίαςΧοσέ Μαρία Χιμένες
Χοσέ Μαρία Χιμένες - Sputnik Ελλάδα
Με γκολ του Χιμένες λίγο πριν τη λήξη η Ουρουγουάη υπέταξε με 1-0 την Αίγυπτο στον εναρκτήριο αγώνα τους στο 21ο Παγκόσμιο Κύπελλο, δεν έπαιξε λεπτό ο Μοχάμεντ Σαλάχ.

Το ήθελε, το πίστεψε, το έκανε. Η Ουρουγουάη ξεκίνησε νικηφόρα στο 21ο Παγκόσμιο Κύπελλο νικώντας με 1-0 την Αίγυπτο. Κι αν το άκουσμα, για όποιον δεν είδε το ματς, του λεπτού του μοναδικού (89') προδιαθέτει για ένα αμφίρροπο ματς… δεν ήταν. Τουλάχιστον μετά το 60ό λεπτό, οπότε και η «σελέστε» ανέβασε ρυθμούς, ο Όσκαρ Ταμπάρες με τις αλλαγές του συνέβαλλε στο να κερδίζουν σταδιακά έδαφος οι παίκτες του και να δικαιωθούν, ύστερα από φάσεις που δημιούργησαν, ένα λεπτό πριν από τη λήξη.

Για τους «φαραώ» ο Μοχάμεντ Σαλάχ ήταν στον πάγκο αλλά παρέμεινε θεατής του ματς, με τον Έκτορ Ραούλ Κούπερ είτε να θεωρεί ως ρίσκο την παρουσία του είτε να προτιμά να τον έχει… φρέσκο στα επόμενα παιχνίδια του ομίλου. Πιθανότατα ορθώς έπραξε και τον προφύλαξε μιας και το ματς ήταν αρκετά σκληρό. Εξ ου και ο γνωστός μας Αμρ Ουάρντα έπαιξε σχεδόν σε όλο το ματς, και μάλιστα, όχι μόνο ήταν αρκετά καλός αλλά έκανε και τα… τσαλιμάκια του.

​Το πρώτο ημίχρονο ήταν τόσο κακό, σε βαθμό… υπνηλίας. Η εύρυθμη αμυντική λειτουργία της Αιγύπτου απέδωσε καρπούς και δεν απειλήθηκε παρά ελάχιστα από τους latin αντιπάλους της, πλην μιας φάσης με τον Λουίς Σουάρες που πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Μετά την ανάπαυλα, το σκηνικό άρχισε να αλλάζει σταδιακά και τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε ουρουγουάνικη κυριαρχία, με τους Σουάρες και Εντίσον Καβάνι να αντλούν δυνάμεις.

​Ο σταρ της Μπαρτσελόνα αστόχησε στο 78', στο 85' το φάουλ του Καβάνι σταμάτησε στο δοκάρι και, εντέλει, στο 89' ο Χιμένες, ύστερα από κόρνερ, με καρφωτή κεφαλιά σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, σκορπίζοντας θλίψη σε Σαλάχ και υπόλοιπη Αίγυπτο αλλά και με τους Ουρουγουανούς να πανηγυρίζουν έξαλλα!

Αίγυπτος: Ελ Σενάουι, Φατχί, Γκαμπρ, Χεγκάζι, Σαφί, Χάμεντ (50' Μόρσι), Ελνένι, Τρεζεγκέ, Σαΐντ, Ουάρντα (82' Σόμπι), Μόχσεν (63' Καχράμπα).

Ουρουγουάη: Μουσλέρα, Βαρέλα, Χιμένες, Γκοδίν, Κάσερες, Νάντες (58' Σάντσες), Βεσίνο (88' Τορέιρα), Μπεντανκούρ, Αρασκαέτα (58' Ροντρίγκες), Καβάνι, Σουάρες.