- Sputnik Ελλάδα

Οι Νοτιοκορεάτες «καράτε», οι Σουηδοί... VARάτε

© Sputnik / Alexander Wilf / Μεταφορά στο αρχείο φωτογραφίαςΣουηδία - Νότιος Κορέα 1-0
Σουηδία - Νότιος Κορέα 1-0 - Sputnik Ελλάδα
Η Σουηδία επιβλήθηκε με 1-0 της Νότιας Κορέας χάρη σε εύστοχο πέναλτι που υποδείχθηκε ύστερα από τη συνδρομή του video assistant referee στον διαιτητή, που έμελλε και να κρίνει το ματς.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας έχει ήδη τον πρώτο του νικητή! Όχι, δεν υπερβάλουμε αλλά τούτο το μαραφέτι ονόματι video assistant referee έχει ήδη κλέψει την παράσταση.

Σουηδία — Νότια Κορέα το ματς, στο Νίζνι Νόβγκοροντ. 0-0 το σκορ, οι Σκανδιναβοί πιέζουν και κερδίζουν πέναλτι στο 62ο λεπτό. Αλλά το πέναλτι δεν υποδείχθηκε αρχικά! Ο Κιμ προσπάθησε να διώξει προ του Κλάεσον, βρήκε τον Σουηδό, αλλά ο διαιτητής Χοέλ Αγιλάρ δεν υπέδειξε κάποια παράβαση. Οι Νοτιοκορεάτες έφυγαν στην αντεπίθεση και στην εξέλιξή της ο ρέφερι από το Σαλβαδόρ επικαλέστηκε το VAR! Εντέλει καταλογίστηκε η «εσχάτη των ποινών» και ο Αντρέας Γκράνκβιστ ευστόχησε, κρίνοντας τον αγώνα με 1-0 υπέρ της παρέας του Μάρκους Μπεργκ.

​Με τη νίκη αυτή οι Σκανδιναβοί προπορεύονται μαζί με το Μεξικό στον 6ο όμιλο, έχοντας πίσω τους την κάτοχο του τίτλου Γερμανία.

Οι Ασιάτες ξεκίνησαν με ενθουσιασμό, αλλά προσπάθησαν με ανορθόδοξο τρόπο (συνεχείς σέντρες) να δημιουργήσουν φάσεις και δεν τα κατάφεραν, συν ότι αναλώθηκαν συχνά σε άσχημα μαρκαρίσματα. Την πρώτη καλή φάση του αγώνα απώλεσε στο 20ό λεπτό ο γνωστός μας Μάρκους Μπεργκ, με τον πρώην φορ του Παναθηναϊκού να χάνει ανεπανάλητο τετ-α-τετ απέναντι στον Χιέον Γου Τζο, που έσωσε την εστία του. Ο Μπεργκ βρέθηκε ξανά σε θέση για γκολ στο 29', όμως το κοντινό σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στα σώματα των αμυνομένων, αλλά και στο 43', όταν από πλάγια θέση νίκησε μεν τον τερματοφύλακα, έστειλε όμως τη μπάλα παράλληλα προς το τέρμα. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι Σκανδιναβοί είχαν ακόμη μία καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Κλάεσον που έφυγε πάνω από τα δοκάρια (αφού κόντραρε).

Οι Σουηδοί μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Στο 48' ο Φόρσμπεργκ έκανε ωραία ντρίπλα και σουτ έξω από την περιοχή όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο. Το συγκρότημα του Σιν απάντησε και στο 52' δημιούργησε την πρώτη πολύ μεγάλη του ευκαιρία στο ματς όταν μετά από σέντρα από αριστερά, ο Κου έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Όλσεν. Τέσσερα λεπτά μετά οι Σκανδιναβοί έφτασαν και πάλι πολύ κοντά στο γκολ όμως ο Γιο είχε για μία ακόμα φορά έτοιμη απάντηση σε κεφαλιά του Έκνταλ.

Μετά το γκολ η ομάδα του Γιάνε Άντερσον οπισθοχώρησε προκειμένου να διαφυλάξει το προβάδισμά της και δεν επεδίωξε να πετύχει κάποιο δεύτερο γκολ για να «κλειδώσει» τη νίκη. Έτσι, η Κορέα αξιοποιώντας τους χώρους που βρήκε, πίεσε ψάχνοντας την ισοφάριση. Μάλιστα, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε πολύ κοντά στο να την πετύχει όταν μετά από κεφαλιά πάσα του Λι, ο Χουάνγκ έκανε νέα κεφαλιά και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Σουηδία: Ολσεν, Αουγκούστινσον, Γκράνκβιστ, Γιάνσον, Λούστιγκ, Λάρσον (81' Σβένσον), Εκνταλ (71' Χίλιεμαρκ), Κλάεσον, Φόρσμπεργκ, Μπεργκ, Τοϊβόνεν (77' Τέλιν)

Νότιος Κορέα: Χιέον Γου Τζο, Τζου Χο Παρκ (28' λ.τρ. Μιν Γου Κιμ), Γιουνγκ Γκουόν Κιμ, Χιουν Σου Γιανγκ, Γιονγκ Λι, Τζα Τσέολ Κου (73' Σέουνγκ Γου Λι), Σουνγκ Γιουένγκ Κι, Τζάε Σουνγκ Λι, Χέουνγκ Μιν Σον, Σιν Γουκ Κιμ (66' Γου Γιανγκ Τζουνγκ), Χι Τσαν Χουάνγκ