- Sputnik Ελλάδα

Σερβικό... χαρακίρι με Σακίρι, κοσοβάρικη πρόκληση

© Sputnik / Elena Russo / Μεταφορά στο αρχείο φωτογραφίαςΡικάρντο Ροντρίγκες και Ντούσαν Τάντιτς, Σερβία - Ελβετία, Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, Ρωσία
Ρικάρντο Ροντρίγκες και Ντούσαν Τάντιτς, Σερβία - Ελβετία, Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, Ρωσία - Sputnik Ελλάδα
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, η Ελβετία έφερε τούμπα το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 2-1 της Σερβίας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους «16» του Μουντιάλ.

Η πρώτη ανατροπή σε σκορ είναι γεγονός στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας, με την Ελβετία να ανατρέπει το εις βάρος της, από το 5ο λεπτό, σκορ, με τον Ερντάν Σακίρι στο 90ό λεπτό και να κάνει… άλμα πρόκρισης από τον όμιλό της. Ωστόσο τόσο ο Σακίρι όσο και νωρίτερα ο Γκράνιτ Τσάκα, πανηγύρισαν σχηματίζοντας με τα χέρια τους τον αετό που πρακτικά εκπροσωπεί τη «μεγάλη Αλβανία».

​Κάτι τέτοια η FIFA τα απαγορεύει και ίσως επιληφθεί του γεγονότος. For the record, Σακίρι και Τσάκα είναι Κοσοβάροι δεύτερης γενιάς, διεθνείς με την Ελβετία ενώ η Σερβία δεν έχει αναγνωρίσει ακόμη την ανεξαρτησία του Κοσόβου.

ΔΕΙΤΕ: Οι βαθμολογίες των ομίλων και το πανόραμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018

Η Σερβία μπήκε δυνατά και αιφνιδίασε με γκολ στο 5ο λεπτό με κεφαλιά του Μίτροβιτς από σέντρα του Τάντιτς από τα δεξιά.

​Έκτοτε η ομάδα του Μλάντεν Κρστάιτς έλεγξε το ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και είχε και άλλες φάσεις, όπως στο 14' με τον Μίτροβιτς και στο 16' με το ν Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Η Ελβετία απείλησε για πρώτη φορά στο 30' οπότε ο Τσούμπερ βρήκε εξαιρετικά τον Τζεμαϊλί μες την περιοχή το πλασέ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ενστικτωδώς ο Στοΐκοβιτς.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε αποφασισμένη και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα νωρίς όπως είχε κάνει και με τη Βραζιλία: στο 52' ο Σακίρι έκανε σουτ από δεξιά στο ύψος της περιοχής με την μπάλα να κοντράρει στον Κολάροφ και να πηγαίνει στρωμένη στην άλλη πλευρά της περιοχής από όπου ο Τσάκα έπιασε τρομερό σουτ, ισοφαρίζοντας. Στο 58' θα μπορούσε να είχε πετύχει μάλιστα την απόλυτη ανατροπή αλλά η μπάλα δεν έκανε το χατίρι, όταν με ξαφνικό σουτ από δεξιά έξω από την περιοχή η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ: Εθεάθη στη Ρωσία ο άνδρας που δεν τον άφησε η γυναίκα του να πάει στο Μουντιάλ!

Η Σερβία προσπάθησε να βρει απαντήσεις αλλά μόνο με ενέργειες του Μίτροβιτς απείλησε, όπως στο 66', στο 82' το σουτ του Εμπολό μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Στοΐκοβιτς, ενώ στο 84' ο Γκαβράνοβιτς βρέθηκε σε θέση τετ α τετ για να νικηθεί από τον ψηλόσωμο πορτιέρε.

Και ενώ όλα έδειχναν… ισοπαλία, στο 90' ο Σακίρι από το χώρο του κέντρου έφυγε μόνος απέναντι στον Στοΐκοβιτς, πλάσαρε σωστά και έκανε το 2-1 για τους Ελβετούς.

​Σερβία: Στοΐκοβιτς, Τόσιτς, Μιλιβόγεβιτς (81' Ράντοβιτς), Ιβάνοβιτς, Μίτροβιτς, Τάντιτς, Κολάροφ, Μιλένκοβιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κόστιτς (64' Λιάγιτς), Μάτιτς

Ελβετία: Ζόμερ, Λιχστάινερ, Ακάνζι, Σεφέροβιτς (46' Γκαβάνοβιτς), Τσάκα, Μπεχράμι, Ροντρίγκες, Τσούμπερ (90' Ντρμιτς), Τζεμαϊλί (73' Εμπολό), Σερ, Σακίρι.