- Sputnik Ελλάδα

Το 5-0 της Αγγλίας στο ημίχρονο και ο... Μπάγεβιτς

© Sputnik / Grigory Sokolov / Μεταφορά στο αρχείο φωτογραφίαςΑγγλία - Παναμάς, Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, Ρωσία
Αγγλία - Παναμάς, Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, Ρωσία - Sputnik Ελλάδα
Μόλις τέσσερις ομάδες στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου έχουν βάλει 5+ γκολ σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου, μόλις μία έφτασε έως τα 6. Δείτε το στατιστικό.

Ημίχρονο στο Νίζνι Νόβγκοροντ: Αγγλία — Παναμάς 5-0! Οι Άγγλοι έχουν κάνει 7 σουτ, έξι προς την εστία και έχουν βάλει πέντε γκολ. Και έγιναν μόλις η πέμπτη ομάδα που έβαλε 5 γκολ σε ένα ημίχρονο σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Όλα τα ρεκόρ και οι μεγάλες επιδόσεις του Μουντιάλ 2018

Η Αγγλία είχε βέβαια να βάλει 4 γκολ από τον… τελικό του 1966, στο «Γουέμπλεϊ» ενάντια στη Δυτική Γερμανία.

​Οι άλλες ομάδες που έβαλαν τουλάχιστον 5 γκολ σε ένα ημίχρονο αγώνα Μουντιάλ ήταν:

• Το 1954 η Αυστρία στο Ελβετία — Αυστρία 5-7.
  • Το 1974 η Πολωνία στο 7-0 επί της Αϊτής και η Γιουγκοσλαβία στο 9-0 επί του Ζαΐρ.
  • Το 2014 η Γερμανία στον ημιτελικό με τη Βραζιλία (7-1.

Η Γιουγκοσλαβία το '74 είναι η μόνη που έβαλε έξι σε ένα ημίχρονο ενώ σε εκείνο το ματς είχε κάνει χατ-τρικ ο Ντούσαν Μπάγεβιτς!