- Sputnik Ελλάδα

Ήθελαν (πολύ) τη νίκη, έμειναν στην ισοπαλία...

© Sputnik / Vladimir Astapkovich / Μεταφορά στο αρχείο φωτογραφίαςΚεϊσούκε Χόντα, Ιαπωνία - Σενεγάλη 2-2, Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, Ρωσία
Κεϊσούκε Χόντα, Ιαπωνία - Σενεγάλη 2-2, Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, Ρωσία - Sputnik Ελλάδα
Σενεγάλη και Ιαπωνία έμειναν στο 2-2 στο Εκατερίνμπουργκ, αποτέλεσμα που αφήνει ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση και για τις τέσσερις ομάδες του 8ου ομίλου, με τις Πολωνία και Κολομβία να καραδοκούν...

Το να ξεκινάς με νίκη σε όμιλο Παγκοσμίου Κυπέλλου, σημαίνει ότι έχει άλλες δύο ευκαιρίες για να κάνεις άλλη μία και να… καθαρίσεις την πρόκριση. Με 6 βαθμούς, σπάνια αποκλείστηκε ομάδα (μόνο σε τριπλή ισοβαθμία). Τούτο ακριβώς ήταν το status quo, και η επιθυμία, Σενεγάλης και Ιαπωνίας στο μεταξύ τους ματς στο Εκατερίνμπουργκ, έχοντας ξεκινήσει με 2-1 επί Πολωνίας και Κολομβίας αντίστοιχα. Ωστόσο ακριβώς τούτος ο πόθος για τη νίκη τις περιόρισε σε ισοπαλία 2-2 και τα πάντα παραμένουν ανοιχτά στον 80 όμιλο.

ΔΕΙΤΕ: Οι βαθμολογίες των ομίλων και το πανόραμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018

Ενα λάθος του Καβασίμα έδωσε την ευκαιρία στη Σενεγάλη να μπει από νωρίς μπροστά στο σκορ καθώς στο 11ο λεπτό ο Ιάπωνας κίπερ δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα σε ένα «χαλαρό» σουτ του Σαμπαλί και έδωσε την ευκαιρία στον… καραδοκούντα Σαντιό Μανέ να ανοίξει το σκορ. Έκτοτε οι Αφρικανοί πήραν τα πάνω τους, απείλησαν και με τον Νιάνγκ στο 22' αλλά τους έκοψε τη φόρα στο 34' ο Ινούι, ισοφαρίζοντας με ωραίο φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή ενώ στο 39' ο Καβασίμα… πήρε το αίμα του πίσω σταματώντας τον Νιανγκ σε τετ-α-τετ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Πρώην «πράσινος» στηρίζει δημόσια πρώην «ερυθρόλευκο»

Η Σενεγάλη φάνηκε να «πατάει» καλύτερα και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ωστόσο δεν ήταν και τόσο απειλητική. Η ταχύτητα των Ιαπώνων κυριαρχούσε στο τερέν, ο Ινούι λίγο έλειψε να κάνει ξανά τη ζημιά στο 64' αλλά τον σταμάτησε το δοκάρι. Και τούτη τη φορά μπήκε γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 71ο λεπτό όταν ο Σαμπαλί έκανε γύρισμα από τα αριστερά στο δοκάρι και ο προωθημένος Γουάγκε με σουτ παραβίασε για δεύτερη φορά την ιαπωνική εστία. Η χαρά του Αλιού Σισέ και των παικτών του κράτησε όμως για λίγα λεπτά μιας και στο 78' η άστοχη, τραγική θα λέγαμε, του Εντιαγέ έδωσε την ευκαιρία στον νεοεισελθόντα Χόντα, μετά από γύρισμα του Ινούι, να σκοράρει σε ανυπεράσπιστο τέρμα και να διαμορφώσει το τελικό 2-2, που αφήνει ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση και για τις τέσσερις ομάδες του 8ου ομίλου (τουλάχιστον ως το βραδινό ματς της Πολωνίας με την Κολομβία).

Δείτε τα γκολ του αγώνα

Ιαπωνία: Καβασίμα, Ναγκατόμο, Σότζι, Γιοσίντα, Χ. Σακάι, Σιμπασάκι, Χασέμπε, Χαραγκούτσι (75' Οκαζάκι), Καγκάβα (72' Χόντα), Ινούι (87' Ουσάμι), Οσάκο

Σενεγάλη: Χ. Εντιαγέ, Γουάγκε, Σανέ, Κουλιμπαλί, Σαμπαλί, Γκουεγέ, Αλφ. Εντιαγέ (65' Κουγιατέ), Π.Α. Εντιαγέ (81' Εντόι), Μανέ, Νιανγκ (86' Ντιούφ), Σαρ