- Sputnik Ελλάδα

Σουηδικό «μοντέλο», μεξικάνικη πρόκριση

© Sputnik / Vladimir Astapkovich / Μεταφορά στο αρχείο φωτογραφίαςΜεξικό - Σουηδία 0-3, Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, Ρωσία
Μεξικό - Σουηδία 0-3, Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, Ρωσία - Sputnik Ελλάδα
Η Σουηδία υπέταξε με 3-0 το Μεξικό αλλά αμφότερες πέρασαν στους «16» μιας και η «ελ τρι» ευνοήθηκε από την ήττα της Γερμανίας από τη Νότια Κορέα, εξαιρετικός ήταν ο Μάρκους Μπεργκ.

Τελικά οι αριθμοί δεν παίζουν… τυχαία μπάλα. Η Σουηδία το 1994 τερμάτισε 3η στο Μουντιάλ των ΗΠΑ ενώ το 2002 στην Άπω Ανατολή και το 2006 στη Γερμανία έφτασε ως τους «16». Ο τελευταίος της αποκλεισμός σε όμιλο ήταν 28 χρόνια πριν, στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ιταλίας. Και το σερί… συνεχίστηκε με το εμφατικό 3-0 επί του Μεξικό, με το οποίο όμως προκρίθηκαν χέρι-χέρι στα νοκ άουτ μιας και η Γερμανία ηττήθηκε σε αποτέλεσμα-έκπληξη από τη Νότια Κορέα: οι Σουηδοί πρώτοι και οι Μεξικανοί δεύτεροι στον 6ο όμιλο.

Η ομάδα του Γιάνε Άντερσον ξεπέρασε την ψυχρολουσία, με τον τρόπο που ήρθε αυτή (στο 95'), της ήττας από τη Γερμανία, ήταν εντυπωσιακή και πήρε μια πανηγυρική και απόλυτα δίκαιη πρόκριση στους «16».

Η κίτρινη κάρτα που δέχθηκε ο Γκαγιάρδο στο 12ο δευτερόλεπτο ήταν η γρηγορότερη στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων (!) και προϊδέασε για το τι θα επακολουθούσε στο ματς του Εκατέρινμπουργκ: ματς με πολύ πάθος και ένταση, από δύο ομάδες που έπαιζαν για τη νίκη.

ΔΕΙΤΕ: Οι βαθμολογίες των ομίλων και το πανόραμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018

Οι Σουηδοί, που για να προκριθούν ήθελαν μόνο νίκη, μπήκαν δυνατά, απείλησαν στο 5' με φάουλ του Φόρσμπεργκ  αλλά απέκρουσε ο Οτσόα, στο 12' ο Μπεργκ με ανάποδο ψαλίδι είχε καλή ευκαιρία και το Μεξικό «απάντησε» στο 17' με προσπάθεια του Κάρλος Βέλα. Στο 29' οι Σκανδιναβοί ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Ερνάντες μέσα στην περιοχή, ο Αργεντινός διαιτητής Νέστορ Πιτάνα είδε το βίντεο μέσω VAR αλλά δεν το καταλόγισε και, στην εξέλιξη της φάσης κι από το κόρνερ που κέρδισε η Σουηδία, ο Οτσόα σταμάτησε εντυπωσιακά το κοντινό σουτ του Μπεργκ. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού έχασε ακόμη μία ευκαιρία στις καθυστερήσεις του ημίχρονου, με το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Όλα τα ρεκόρ και οι μεγάλες επιδόσεις του Μουντιάλ 2018

Η σουηδική υπεροχή καρποφόρησε στο 50', όταν ύστερα από σέντρα που έγινε από δεξιά, ο Κλάεσεν δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα, αλλά ο προωθημένος Αουγκούστινσον με βολέ νίκησε τον Οτσόα. Και δέκα λεπτά μετά, στο 60', ο Μάρκους Μπεργκ κέρδισε πέναλτι από τον Μορένο και ο Γκράνκβιστ το εκμεταλλεύθηκε «γράφοντας» το 2-0. Η πρόκριση ήταν σουηδική αλλά το Μεξικό, όσο δεν νικούσε η Γερμανία, είχε ελπίδα. Στο 74' η μεξικάνικη άμυνα πελάγωσε σε εκτέλεση πλαγίου (!)και ο Άλβαρες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι.

Οι περίλυποι Μεξικανοί ξέσπασαν όμως σε πανηγυρισμούς όταν ο Κιμ σκόραρε στις καθυστερήσεις, καθώς η ομάδα του Χουάν Κάρλος Οσόριο «πέταξε» εκτός συνέχειας την κάτοχο του τίτλου Γερμανία και πέρασε για έβδομη σερί διοργάνωση στους «16»!

Δείτε τα γκολ του αγώνα

​Μεξικό: Οτσόα, Γκαγιάρδο (65' Φαμπιάν), Μορένο, Σαλσέδο, Αλβαρες, Γκουαρδάδο (75' Κορόνα), Ερέρα, Λαγιούν (89' Περάλτα), Λοσάνο, Βέλα, Ερνάντες

Σουηδία: Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελοφ, Γκράνκβιστ, Αουγκούστινσον, Λάρσον (57' λ.τρ. Σβένσον), Έκνταλ (80' Χίλιεμαρκ), Φόρσμπεργκ, Κλάεσον, Τοϊβόνεν, Μπεργκ (68' Τέλιν)