- Sputnik Ελλάδα

«Ασημένια» η Μπελιμπασάκη στα 400 μέτρα στο Βερολίνο (Βίντεο)

© AP Photo / Michael SohnΗ Μαρία Μπελιμπασάκη στον τελικό των 400 μέτρων στο Βερολίνο
Η Μαρία Μπελιμπασάκη στον τελικό των 400 μέτρων στο Βερολίνο - Sputnik Ελλάδα
Το ασημένιο μετάλλιο κέρδισε στα 400 μέτρα γυναικών η Μαρία Μπελιμπασάκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου του Βερολίνου, μετά από μία σπουδαία κούρσα και χάνοντας στο τέλος την πρώτη θέση.

Τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο κέρδισε η Μαρία Μπελιμπασάκη στα 400 μέτρα γυναικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Στίβου στο Βερολίνο, πετυχαίνοντας χρόνο 50.45.

Η Ελληνίδα αθλήτρια έκανε μεγάλη κούρσα και ήταν πρώτη στην τελική ευθεία. Ωστόσο έχασε το χρυσό μετάλλιο για ελάχιστα εκατοστά από την Πολωνή Γιουστίνα.

Με χρόνο 50.45, η Μπελιμπασάκη πέτυχε νέο πανελλήνιο ρεκόρ, αφού το προηγούμενο ήταν της Φανής Χαλκιά με 50.56.

Με τη νέα επιτυχία της Μπελιμπασάκη, η Ελλάδα κερδίζει το πέμπτο μετάλλιο στη διοργάνωση!