- Sputnik Ελλάδα

Πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων με τις Μπούρμπου - Κυρίδου

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Μαρία Μπούρμπου και Χριστίνα Κυρίδου στην κωπηλασία, στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων στο Μπουένος Άιρες που είναι και το πρώτο που κερδίζει η Ελλάδα στη διοργάνωση.

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο κατακτά η Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νεότητας στο Μπουένος Άιρες με τη δίκωπο άνευ πηδαλιούχου των Χριστίνας Μπούρμπου και Μαρίας Κυρίδου να πετυχαίνει τη σημαντική διάκριση στον μεγάλο τελικό του αγωνίσματος, λίγο πριν από τα μεσάνυχτα.

Οι παγκόσμιες πρωταθλήτριες και πρωταθλήτριες Ευρώπης έκαναν ακόμα μια υπέρβαση και θα ανέβουν στο Ολυμπιακό βάθρο μετά από μια συγκλονιστική κούρσα που κρίθηκε στη γραμμή του τερματισμού.

Οι δύο κωπηλάτριες κέρδισαν το χρυσό τερματίζοντας σε χρόνο 1:40.00 και αφήνοντας στη δεύτερη θέση για μόλις 9 εκατοστά το πλήρωμα της Τσεχίας που τερμάτισε σε 1:40.09 και στην τρίτη θέση για 29 εκατοστά το πλήρωμα της Ρουμανίας που τερμάτισε σε 1:40.29 ενώ 4η ήταν η Κίνα, με χρόνο 1:45.85.

Μετά το ιστορικό χρυσό μετάλλιο των Μπούρμπου-Κυρίδου η ελληνική κωπηλασία ξεφεύγει ακόμη περισσότερο ανάμεσα στα άλλα αθλήματα στον θεσμό και φτάνει τα 4 (ένα χρυσό, δυο ασημένια, ένα χάλκινο).