- Sputnik Ελλάδα

Παναθηναϊκός: «Stop» από τον Λεβαδειακό και 0-0

© Φωτογραφία : Menelaos Myrillas / SOOCΜπάλα ποδοσφαίρου 2018
Μπάλα ποδοσφαίρου 2018 - Sputnik Ελλάδα
Oι πράσινοι μετά τη νίκη στο Αγρίνιο δεν μπόρεσαν να πάρουν άλλη μια εκτός έδρας νίκη, μένοντας ισόπαλοι χωρίς τέρματα στη Λιβαδειά. Από ένα δοκάρι οι δυο ομάδες.

Άδικο μπορεί να χαρακτηριστεί το 0-0 ανάμεσα στον Λεβαδειακό και στον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League.

Οι δυο ομάδες εκτός από τα δοκάρια (Δημήτρης Κουρμπέλης και Μάρκο Στανόγεβιτς) είχαν φάσεις για γκολ, ιδίως οι «πράσινοι» που διαμαρτύρονται και για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε στον Χατζηγιοβάνη.

Οι πράσινοι, ανήμερα των 111ων γενεθλίων τους, έχασαν την ευκαιρία να σταθεροποιηθούν στην 5η θέση και αν ο Άρης νικήσει θα τους περάσει στη βαθμολογία. Από την άλλη, το 0-0 σαφώς και δεν αφήνει ικανοποιημένο ούτε τον Λεβαδειακό που παρέμεινε σε δύσκολη βαθμολογική θέση, όντας προτελευταίος.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος του Λεβαδειακού στο πρώτο μέρος, είχε την καλύτερη στιγμή με την κεφαλιά του Κουρμπέλη στο δοκάρι στο 24’ (μία φάση που δεν θα έπρεπε να μετρήσει γιατί ο αρχηγός των του Τριφυλλιού ήταν οφσάιντ), όμως δυσκολεύτηκε να πατήσει στην περιοχή του Μπάγιτς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας σε αυτό το πρώτο 15λεπτο, έχοντας την καλύτερη φάση με το σουτ του Μακέντα στο 8’, προσπαθώντας να απειλήσουν κυρίως από δεξιά, με σέντρες των Κουλιμπαλί και Γιόχανσον. Το ματς κύλησε έτσι στο πρώτο μέρος, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή, αλλά το ημίχρονο να λήγει 0-0.

Το πρέσινγκ του Λεβαδειακού στο β’ μέρος δυσκόλευε σε άλλο ένα ματς τον Παναθηναϊκό, με τον Δώνη να αλλάζει διάταξη σε 4-2-3-1, ενώ στο 55’ υπήρχε άλλη μια λανθασμένη διαιτητική υπόδειξη.

Ο Χατζηγιοβάνης υποδείχτηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ και στη συνέχεια τον ανέτρεψε ο Στανόγεβιτς τον ανέτρεψε εντός περιοχής, αλλά το ματς συνεχίστηκε κανονικά. Εν συνεχεία, μέσα σε δυο λεπτά (63’ και 64’) χάθηκαν δυο μεγάλες ευκαιρίες.

Αρχικά, Οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την εκτέλεση φάουλ του Στανόγεβιτς, η μπάλα έφτασε στον Ζησόπουλο που γύρισε μέσα στην περιοχή, σούταρε και ο Διούδης κράτησε το 0-0. Στο επόμενο λεπτό, Γιόχανσον βρήκε ωραία τον Χατζηγιοβάνη, εκείνος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, αλλά ο Μακέντα δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα.

Ο Άλτμαν πήρε τη θέση του Κουλιμπαλί για να πάει στο πλάι του Μακέντα για 4-4-2 και στο 68’ ο Στανόγεβιτς πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς, αλλά η βολίδα του Σέρβου από τα 40 μέτρα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη που ήταν εκτός θέσης.

Στο 82’ ο Άλτμαν δεν μπόρεσε από καλή θέση να βρει δίχτυα, ο Καμπετσής (είχε μπει αντί του Μπουζούκη), έκανε κακό κοντρόλ στο 84’ και σπατάλησε ευκαιρία, ενώ στο 87’ ο Γιόχανσον έβαλε σωτήρια την προβολή στον Ιωαννίδη για να μείνει το 0-0 ως το τέλος.

Οι συνθέσεις:

Λεβαδειακός (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Αντιλέχου, Άνγκουα, Ντιόγκο, Ζησόπουλος, Κονέ, Στανόγεβιτς, Σαβαντογκό (77’ Νανγκίς), Μαρκόβσκι (84’ Ιωαννίδης), Γιακουμάκης (90’ Μελεγκ).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί (68’ Άλτμαν), Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Δώνης (86’ Στάικος), Ινσούα, Μπουζούκης (80’ Καμπετσής), Μακέντα, Χατζηγιοβάνης.