- Sputnik Ελλάδα

Ευρωλίγκα: Όσο νικάει, ελπίζει ο Παναθηναϊκός (Βίντεο)

© Φωτογραφία : Twitter/Panathinaikos BCΟ ΝτεΣόν Τόμας στο ματς με τη Χίμκι στο ΟΑΚΑ
Ο ΝτεΣόν Τόμας στο ματς με τη Χίμκι στο ΟΑΚΑ - Sputnik Ελλάδα
Οι «πράσινοι» απόψε έκαναν ρεκόρ με τους 65 πόντους στο ημίχρονο, όμως έκαναν τα εύκολα – δύσκολα με τη Χίμκι για να πάρουν τελικά τη νίκη στο ΟΑΚΑ με 94-85.

Ονειρικό ήταν το πρώτο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, αφού το 65-50 ήταν ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα για τους πράσινους, με το προηγούμενο να είναι οι 63 πόντοι με τη Ροάν τη σεζόν 2007-08.

Το κακό για τον Παναθηναϊκό ήταν πως μετά το ημίχρονο έσβησε, ήταν κακός, η Χίμκι μείωσε έως και τους 4 πόντους (65-61), με τους πράσινους να χάνουν πολλά ριμπάουντ και να μην παίζουν άμυνα.  Ο ΝτεΣόν Τόμας έκανε κι αυτός ρεκόρ με 22π. στο ημίχρονο (τελείωσε με 25), ενώ double — double σημείωσε ο Νικ Καλάθης με 13 πόντους και 12 ασίστ. Για τους Ρώσους ο Κρόκερ έκανε μεγάλη ζημιά με 15π΄., όπως και ο Τζόρνταν Μίκεϊ που πρόσθεσε άλλους 17.

Όπως και να ΄χει, ο Παναθηναϊκός νίκησε, αλλά δεν κέρδισε τίποτα άλλο, καθώς πρέπει και την επόμενη αγωνιστική να επιστρέψει από τα Κανάρια Νησιά με τη νίκη για να μείνει στο παιχνίδι της πρόκρισης στην 8άδα.

Ο αγώνας

Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννης, ήταν η αρχική 5άδα των «πρασίνων». Ο Τόμας ξεκίνησε με 6 σερί πόντους, ο Παναθηναϊκός έβγαζε καλές άμυνες και με γκολ – φάουλ του Παπαπέτρου πήγε στο 8-2. Oι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και καθαρό μυαλό στην επίθεση, ιδίως στο τελευταίο 4λεπτο με πρωταγωνιστή τον Καλάθη που είχε δώσει 6 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Τόμας συνέχιζε να είναι σταθερός στην επίθεση και κάπως έτσι το δεκάλεπτο έληξε 33-21, το δεύτερο πιο παραγωγικό δεκάλεπτο της σεζόν για την ομάδα του Πιτίνο..@Nick_Calathes15 best passer in EuroLeague?👀#7DAYSMagicMoment pic.twitter.com/Xd7LRRxNjU

Ο Παναθηναϊκός συντηρούσε μια καλή διαφορά, που έφτασε και τους 17 πόντους (40-23 στο 13’), χτυπώντας την άμυνα της Χίμκι με όλους τους τρόπους. Σκυτάλη στο σκοράρισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο πήραν οι Λάνγκφορντ και Κιλπάτρικ, αν και οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες αμυντικές «ανορθογραφίες», την ώρα που ο Τόμας έφτανε τους 15π. για το 51-37 στο 16’. Η Χίμκι με σερί 8-0 μείωσε στους 6 (51-45), με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί με τίποτα να βρει ρυθμό στην άμυνα. Όπως και να ‘χει, χάρη στον εξαιρετικό Τόμας που είχε φτάσει στους 22 πόντους, η διαφορά αποκαταστάθηκε με το ημίχρονο να λήγει με το… διαστημικό 65-50.

Mε ένα 9-0  η Χίμκι μείωσε στο 23’ στους 6 πόντους (65-59), με τον Παναθηναϊκό να μην έχει σκοράρει ακόμα στο δεκάλεπτο, με τους πράσινους να έχουν 6 (!) λάθη σε 4 λεπτά και τον Πιτίνο να παίρνει τάιμ άουτ στο 65-61…  Με τα πολλά πάντως είχαμε ξανά παιχνίδι, με τη Χίμκι να τιμωρεί κάθε λάθος των γηπεδούχων και τον Κρόκερ να φτάνει τους 15 πόντους. Δυο καλές άμυνες και ισάριθμα λέι απ από Παπαπέτρου και Καλάθη έκαναν το 74-65 στα 2’50’’ για το δεκάλεπτο, με τους «πράσινους» να ανεβάζουν στροφές στην άμυνα και το δεκάλεπτο να λήγει 78-67 και τη Χίμκι στο τελευταίο 5λεπτο να σκοράρει μόνο με βολές.

Τα pick n roll της Χίμκι δεν βρήκαν απάντηση από τον Παναθηναϊκό για το 78-71, με τον Καλάθη να επιστρέφει στο ματς άρον – άρον που με τρίποντο στα 6’31’’ για το τέλος έκανε το 83-71, ενώ μετά έφτασε και το double – double. Όπως και να ‘χει, τα 11 επιθετικά ριμπάουντ κρατούσαν ζωντανή τη Χίμκι στο ματς, όπως έδειχνε και το 85-77. Το διπλό δώρο πάντως σε εκείνο το σημείο ήταν αφενός το 5ο φάουλ του Κρόκερ, αφετέρου η τεχνική ποινή στον Κουρτινάιτις, παρότι πέρασε ανεκμετάλλευτη. Το τρίποντο του Κιλπάτρικ για το 89-79 στα 3:30 ήταν καλοδεχούμενο, αλλά ο Παναθηναϊκός παρέμενε ασυνεπής στην άμυνα. Βέβαια, οι πράσινοι στο τέλος δεν αγχώθηκαν, όμως μια βραδιά που θα μπορούσε να είναι θριαμβευτική, κατέληξε σε διαδικαστική νίκη με 94-85.

Τα δεκάλεπτα: 33-21, 65-50, 78-67, 94-85

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 25 (10/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Πέιν, Λάνγκφορντ 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 12 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκιστ 6 (0/3 δίποντα, 6/6 βολές), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 5 (1), Κιλπάτρικ 17 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 13 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου 6

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Μποστ 9 (3), Κρόκερ 15 (3), Βιάλτσεφ 2, Ζαϊτσεφ, Μάρκοβιτς 5 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Μόνια 2, Ζούμπκοφ 8 (6/6 βολές), Τζένκινς 9 (1), Τόμας 18 (7/12 δίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ), Μίκι 17 (7/12 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ)