- Sputnik Ελλάδα

Κύπελλο Ελλάδος: Πρόκριση «γκραν – γκινιόλ» του ΠΑΟΚ (Βίντεο)

Ο Δικέφαλος με εύστοχο (και αμφισβητούμενο) πέναλτι του Βιεϊρίνια στο 119’ της παράτασης νίκησε 4-2 τον Πανιώνιο στην Τούμπα και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Είναι κρίμα που ένα τόσο συγκλονιστικό ματς κρίθηκε εν τέλει από μια αμφισβητούμενη φάση, καθώς όσα ριπλέι και αν έδειξε η τηλεόραση δεν είναι ξεκάθαρο ότι ο Μανθάτης έχει κάνει χέρι στο σουτ του Μίσιτς. Ο Σκουλάς το σφύριξε, ο Αντελίνο Βιεϊρίνια ευστόχησε κι έτσι έγινε το 4-2 που έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου στον ΠΑΟΚ στο 119’ της παράτασης.

Τι είχε προηγηθεί; Ο Ντουρμισάι στο 33` απάντησε άμεσα στο γκολ του Μπίσεσβαρ (είχε μπει αλλαγή), ο Σφιντέρσκι οδήγησε το ματς στην παράταση και εκεί τα… είδαμε όλα. Ο Καμαρά στο 94’ έγραψε το 2-2 και νομίζαμε ότι όλα τελείωσαν. Όμως το δοκάρι του Μάτος ξύπνησε τον ΠΑΟΚ που αφού έκανε το 3-2 με το τυχερό γκολ του Άκπομ, ήρθε η περιβόητη φάση για να σφραγίσει την πρόκριση.

Ο Πανιώνιος έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε, αλλά δεν άντεξε στο τέλος απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που έκανε πάνω από 25 τελικές, αλλά είδε τον Χάρο με τα μάτια του.

Με λάθη η διαιτησία του Σκουλά, τόσο για το πέναλτι που δεν έδωσε στον ΠΑΟΚ στο 0-0, όσο και για τον πειθαρχικό έλεγχο, ενώ για τη φάση του πέναλτι τα είπαμε.

Αμφότερες οι ομάδες παρατάχθηκαν με 4-2-3-1. Στον ΠΑΟΚ μπροστά από τον Πασχαλάκη από τα αριστερά προς τα δεξιά, ήταν οι Γιαννούλης, Κρέσπο, Ίνγκασον και Βιεϊρίνια. Στα χαφ ήταν οι Σάκχοφ και Ολιβέιρα, ο Πέλκας κινούταν πίσω από τον Σφιντέρσκι, ενώ στα άκρα ήταν οι Λημνιός (δεξιά) και Ενρίκε.

Στον Πανιώνιο, τέρμα ο Κότνικ και στην άμυνα οι Παπαγεωργίου, Κότσιτς, Ντομίνγκες και Σταυρόπουλος. Κόρμπος και Μανιάτης στο κέντρο, μπροστά ο Ντουρμισάι, με τον Μπουμάλ 10άρι και τους Τσιλούλη, Μανθάτη στα άκρα.

«Μία σου και μία μου»

Το μοναδικό αξιοσημείωτο δυστυχώς στο ξεκίνημα του ματς ήταν ο τραυματισμός του Πέλκα. Ο βραχύσωμος μέσος χτύπησε σε μια ανύποπτη φάση και δεν μπορούσε να συνεχίσει, δίνοντας τη θέση του στον Μπίσεσβαρ στο 14’.

Στο 15’ η προβολή του Ενρίκε, που ήταν πολύ κινητικός, στο δεύτερο δοκάρι πέρασε λίγο άουτ, σε ένα ματς που είχε αποκτήσει γρήγορο ρυθμό. Ο ΠΑΟΚ είχε άλλη μια στιγμή στο 23’, όταν η κεφαλιά – γύρισμα του Ίνγκασον πέρασε ανεκμετάλλευτη, με τον Πανιώνιο από την άλλη να κάνει παιχνίδι υπομονής.

Ο Κρέσπο στο 26’ ζήτησε πέναλτι και είχε δίκιο, καθώς ο Σταυρόπουλος τον τράβηξε, αλλά ο Σκουλάς είπε «παίζετε». Το γκολ τελικά ήρθε από την αλλαγή του Λουτσέσκου, τον Μπίσεσβαρ στο 32’. Ο Λημνιός έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Κότνικ απέκρουσε ασθενώς και ο Ολλανδός με σουτ άνοιξε το σκορ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Τσιλούλης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πασχαλάκη, όχι όμως και ο Ντουρμισάι που με ωραία προβολή από δεξιά έκανε το 1-1, δίνοντας σκορ πρόκρισης στον Πανιώνιο. Ο Σάχοφ στο 45’ με κεφαλιά αστόχησε, όπως και ο Σφιντέρσκι που σούταρε πάνω στον Κότνικ στις καθυστερήσεις, με το ημίχρονο να λήγει χωρίς αλλαγή στο σκορ.

Πολιορκία ΠΑΟΚ, «λυτρωτής» Σφιντέρσκι

Φορτσάτος μπήκε ο ΠΑΟΚ στο β’ μέρος, με τον Λημνιό να βγαίνει στην κόντρα, η σέντρα του βρήκε τον Μπίσεσβαρ, αλλά ο Κόρμπος έβαλε σωτήρια την κόντρα. Στο μεταξύ, στο 53’ το σουτ του Σφιντέρσκι «έγλειψε» το κάθετο δοκάρι, με τους γηπεδούχους να πιέζουν για το 2-1. Ο Λουτσέσκου αναγκαστικά ρίσκαρε, βάζοντας και δεύτερο φορ (Άκπομ) στη θέση του Λημνιού, ενώ ο Μάντζιος απάντησε με την είσοδο του Μπανανά και την αλλαγή της διάταξης σε 3-4-3.

Ο Κότνικ στο 62’ νίκησε τον Ενρίκε, με το ματς όσο περνούσε η ώρα να γίνεται αρκετά σκληρό και τον Πανιώνιο να αμύνεται με νύχια και δόντια. Ίνγκασον (70’) και Ενρίκε (72’) σπατάλησαν δυο καλές φάσεις, αλλά η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στο 73’ όταν τόσο ο Σάκχοφ, όσο και ο Σφιντέρσκι εξ επαφής νικήθηκαν πάλι από τον Κότνικ, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει τις 18 τελικές.

Εξίσου μεγάλη ευκαιρία ήταν του Άκπομ στο 79`, όταν ανενόχλητος με το κεφάλι έστειλε την μπάλα άουτ, με την αγωνία να έχει χτυπήσει κόκκινο στην Τούμπα. Στο μεταξύ, η είσοδος του Μάτος είχε αφήσει τον Ολιβέιρα μοναδικό ανασταλτικό μέσο, αφού άλλωστε ο Πανιώνιος δεν έμοιαζε ικανός να απειλήσει. Μια του κλέφτη, δυο, ο Σφιντέρσκι με κοντινή κεφαλιά από το κόρνερ του Γιαννούλη έκανε το 2-1 και πηγαίναμε προς παράταση. O Τσιλούλης στο 88’ πήγε για το «colpo grosso», όμως άνοιξε το κοντρόλ και όταν πλάσαρε, είχε προλάβει να κλείσει ο Πασχαλάκης. Το σκορ δεν άλλαξε κι έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Η αλλαγή του Μάντζιου, ο Καμαρά, που είχε μπει στο 90’, «πάγωσε» την Τούμπα στο 94’, καθώς μπήκε από αριστερά, σούταρε και νίκησε τον Πασχαλάκη στην κλειστή γωνία κάνοντας το 2-2! Πλέον, ο ΠΑΟΚ ήθελε δύο γκολ για να προκριθεί. Ο ΠΑΟΚ, είτε λόγω κόπωσης, είτε λόγω ψυχολογίας, «έκατσε» στη συνέχεια και δεν έμοιαζε ικανός να φτάσει στη μεγάλη ανατροπή.

Στο 106’ ορθά δεν μέτρησε το γκολ του Άκπομ, καθώς είχε προηγηθεί φάουλ στον Κότνικ. Ο Πανιώνιος είχε κλείσει καλά τους χώρους, όμως στο 112’ ο Μάτος σημάδεψε το κάθετο δοκάρι με το κεφάλι και ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς. Ο Δικέφαλος ανάσανε και ο Άκπομ στο 114’ έχοντας και τη βοήθεια της τύχης έκανε το 3-2 και έψαχνε πλέον άλλο ένα γκολ. Ο Σκουλάς στο 117’ είδε χέρι του Μανθάτη στο σουτ του Μίσιτς, που αντίκρυσε και δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε εν μέσω διαμαρτυριών των παικτών του Πανιωνίου. Ο Βιεϊρίνια στο 119’ δεν αστόχησε και έκανε το 4-2, δίνοντας τη μεγάλη πρόκριση στον ΠΑΟΚ! Ακολούθησε ένα θέατρο του παραλόγου, καθώς οι παίκτες του Πανιωνίου δεν έκαναν σέντρα λόγω διαμαρτυρίας, με τον Σκουλά να σφυρίζει τη λήξη με τα πολλά…

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Σάχοφ (73’ Μάτος), Ολιβέιρα, Πέλκας (14’ Μπίσεσβαρ), Λημνιός (56’ Άκπομ), Ενρίκε (97’ Μίσιτς), Σβιντέρσκι.

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Κότσιτς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου (78’ Άρτσε), Κόρμπος, Μανιάτης, Μπουμάλ (60’ Μπανανά), Μανθάτης, Τσιλούλης (90’ Καμαρά), Ντουρμισάι.