- Sputnik Ελλάδα

Ευρωλίγκα: Επιτέλους εκτός έδρας νίκη για τον Παναθηναϊκό

© Φωτογραφία : Twitter/Herbalife Gran CanariaΦάση από το ματς Γκραν Κανάρια - Παναθηναϊκός
Φάση από το ματς Γκραν Κανάρια - Παναθηναϊκός - Sputnik Ελλάδα
Οι «πράσινοι» κέρδισαν μόλις για δεύτερη φορά φέτος μακριά από το ΟΑΚΑ, επικρατώντας της Γκραν Κανάρια με 99-80, έχοντας αρκετούς πρωταγωνιστές στην Ισπανία.

«Καλώς την και ας άργησε», θα μπορούν να λένε στον Παναθηναϊκό απόψε, καθώς κόντρα στην Γκραν Κανάρια έκαναν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στην Ευρωλίγκα από τις 2 Νοεμβρίου, όταν και είχαν νικήσει στην Ποντγκόριτσα την Μπουντούτσνοστ.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 99-80 μάλλον πιο δύσκολα από όσο μαρτυρά το τελικό σκορ, καθώς κυριάρχησαν απόλυτα μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ανέδειξε απόψε πολλούς πρωταγωνιστές, με τους Γιώργο Παπαγιάννη (14π., 5 ριμπ.) και Θανάση Αντετοκούνμπο (16π., 4 ριμπ.) να ξεχωρίζουν, ενώ στο σκοράρισμα  βοήθησαν οι Κιθ Λάνγκφορντ (18π.) και Καλάθης (17π.). Από τους φιλότιμους Ισπανούς, ο Ραμπασέδα έκανε μεγάλη ζημιά στο πρώτο ημίχρονο.

Η νίκη αυτή φέρνει τον Παναθηναϊκό στο 11-14 με τους «πράσινους» την επόμενη εβδομάδα να παίζουν με την Νταρουσάφακα στην Τουρκία.

Ο αγώνας

Καλάθης, Κιλπάτρικ, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου και Παπαγιάννης ήταν η αρχική 5άδα του Τριφυλλιού. Ο Παναθηναϊκός ό,τι καλό έχτιζε στην επίθεση, το γκρέμιζε στην άμυνα με το κακό του τρανζίσιον, καθώς είχε δώσει δικαιώματα στους Ισπανούς να κάνουν το παιχνίδι τους (14-14 στο 5’). Η Κανάρια δεν έχει καθόλου ψηλούς, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να περάσει την μπάλα μέσα, ενώ τα λάθη ήταν ήδη έξι. Η ταχύτητα του Λεκαβίτσιους έδωσε μια πνοή και το 19-14 έγινε 19-22 στο 9’, ενώ ανέλπιστη βοήθεια στην επίθεση ήταν και ο Παπαγιάννης. Το δεκάλεπτο έληξε 26-28, με τα προβλήματα του Τριφυλλιού να είναι τα 7 λάθη και η κακή άμυνα.

H Γκραν Κανάρια μόλις στο 12’ έφτασε τα τέσσερα ομαδικά φάουλ, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε μόλις ένα επιθετικό ριμπάουντ και τα λάθη είχαν γίνει συνολικά 9, εκ των οποίων τα 5 είχε ο Νικ για το 32-32 στο 14’.

Το  ενθαρρυντικό ήταν πως οι «πράσινοι» είχαν σφίξει την άμυνα τους (η μπάλα έμεινε δυο φορές στα χέρια των Ισπανών) κι έβρισκαν ρυθμό στην επίθεση για το 32-38 στο 16’, που έγινε 32-44 (16-0 σερί) με πρωταγωνιστή τον Θανάση Αντετοκούνμπο που είχε 12π. με 2ριμπ και 2 κλεψίματα, ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και ο Παπαπέτρου. Μετά το τάιμ άουτ, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 8-0 για το 40-44 στο 1’10’’ για το ημίχρονο.

Τα δύο σερί τρίποντα του Λάνγκφορντ (12π.) βρήκαν απάντηση από τον Ραμπασέντα που είχε κάνει μεγάλη ζημιά με 4/4 τρίποντα και 17 πόντους, με το ημίχρονο να λήγει 45-50.

Το κακό για τον Παναθηναϊκό ήταν το 4ο φάουλ του Θανάση και κυρίως το ότι η Γκραν Κανάρια συνέχιζε να βρίσκει πόντους στο ανοιχτό γήπεδο (53-55) στο 23’. Στο μεταξύ, οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια στο αντιαθλητικό φάουλ του Τιλί στον Μήτογλου, που τον τραυμάτισε στο χέρι, με τον Έλληνα φόργουορντ να αποσύρεται στον πάγκο και δεν ξαναγωνίστηκε ως το τέλος. Με τα πολλά, οι «πράσινοι» συντηρούσαν μια μικροδιαφορά 4-5 πόντων (57-62 στο 25’), με τον Παπαγιάννη στο μεταξύ να έχει φτάσει τους 14 πόντους.

Αν ο Παναθηναϊκός δεν έχανε και τόσα ριμπάουντ (6 επιθετικά οι Ισπανοί), θα είχε καλύτερη διαφορά από το 64-71 στο 29’, με τον Βουγιούκα να δίνει πολλές βοήθειες σε άμυνα κι επίθεση με το δεκάλεπτο να λήγει 66-73.

Λάνγκφορντ και Κιλπάτρικ έδωσαν αέρα 12 πόντων στον Παναθηναϊκό στα 8’33’’ για τη λήξη για το 68-80. H διαφορά έφτασε και τους 15 (69-84) στο 33’, αλλά το σημαντικότερο ήταν ότι οι «πράσινοι» είχαν σφίξει την άμυνα. Στο Τριφύλλι μέσα σε ένα λεπτό έχασαν 5 (!) αμυντικά ριμπάουντ, με τους Ισπανούς να μειώνουν στους 11 (75-86) στα 3’42’’ για το τέλος. Το φοβερό κάρφωμα του Θανάση στα 2’21’’ για το 75-91 ουσιαστικά έληξε το ματς, με το ταμπλό να γράφει στο τέλος 99-80.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 45-50, 66-73, 99-80

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γκαρθία): Γουίλι 16 (6/10 δίποντα, 4/4 βολές), Όλιβερ 2, Χάνα 8, Έρικσον 11 (1), Βένε 5 (1), Μπαλβιν, Παουλί, Ραμπασέδα 21 (5/8 τρίποντα), Στρόμπερι 2, Ραντίτσεβιτς 5 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Τζέφερσον 2, Τιλί 8 (3/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Λάνγκφορντ 18 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολες, 2 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 10 (1), Γκιστ 8 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 4, Κιλπάτρικ 8 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Καλάθης 17 (5/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη), Αντετοκούνμπο 16 (8/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτογλου (5 ριμπάουντ)