- Sputnik Ελλάδα

Άντεξε ο Ατρόμητος και τα δοκάρια του

© Φωτογραφία : Intime Sports / ΒΑΡΑΚΛΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣΑτρόμητος Λέγκια Μανούσος
Ατρόμητος Λέγκια Μανούσος - Sputnik Ελλάδα
Ο Ατρόμητος πήρε το 0-0 στη Πολωνία απέναντι στην καταιγιστική Λέγκια Βαρσοβίας που είχε δύο δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Ο Ατρόμητος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να αμυνθεί και να αφήσει τη Λέγκια να κάνει το παιχνίδι και σε πρώτη ευκαιρία να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση. Η πολωνική ομάδα στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο είχε την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να απειλήσει σοβαρά τους Περιστεριώτες. Ο σύλλογος της Βαρσοβίας απειλούσε μόνο με σουτ από μακριά με τον Άντολιτς στο 15', του Κουλένοβιτς στο 27΄, του Βέσοβιτς στο 41' και του Λουκίνια δύο λεπτά αργότερα. Η μόνη ευκαιρία που δημιούργησε ο Ατρόμητος ήταν ένα πολύ κακό σου του Νάτσου στο 31'.

Καταιγιστική η Λέγκια, τυχερός ο Ατρόμητος

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με την ίδια τακτική με τον Γιάννη Αναστασίου να θέλει οι παίκτες του να κοιτάξουν κυρίως το αμυντικό κομμάτι και τα κατάφεραν με τη βοήθεια και των δοκαριών. Στο 50΄ ο Νοβίκοβας σε απευθείας εκτέλεση φάουλ βρήκε με την μπάλα το οριζόντιο δοκάρι του Μέγιερι με τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου να ακουμπάει λίγο τη μπάλα και να διώχνει σε κόρνερ.

Η Λέγκια συνέχισε να πιέζει σε όλο το δεύτερο μέρος την ελληνική ομάδα και στο 63' λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ όταν ο Λουκίνιας έβγαλε τον Κουλένοβιτς απέναντι από την εστία, αλλά ο Ρισβάνης πίεσε όσο χρειαζόταν για να μην αφήσει τον αντίπαλο επιθετικό να βρει δίχτυα.

Η τύχη ήταν με την πλευρά της ελληνικής ομάδας, καθώς στο 74΄οι γηπεδούχοι είχαν και δεύτερο δοκάρι και πάλι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά αυτή τη φορά με τον Καρλίτος. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μέγιερι ήταν πρωταγωνιστής για το «αστέρι» καθώς με διπλή επέμβαση κράτησε το μηδέν. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν μονόλογος για τη Λέγκια που έπεφτε πάνω σε τείχος σε κάθε της προσπάθεια με τον Μέγιερι στο 83΄ να κάνει την επέμβαση του αγώνα σε σουτ του Λουκίνιας.

Ο Ατρόμητος άντεξε μέχρι το τελευταίο λεπτό και πήρε την ισοπαλία με 0-0 σε μια δύσκολη έδρα και έχει τη ρεβάνς σε μια εβδομάδα στο Περιστέρι για να πάρει την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League.

Αξιοσημείωτο είναι πως οι Πολωνοί τελείωσαν το ματς έχοντας 16 προσπάθειες για γκολ (9 εντός στόχου) με μόλις 2 του Ατρομήτου στο κακό σουτ του Νάτσου στο πρώτο ημίχρονο και ένα στο φινάλε με τον Ρότσα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν 16 κόρνερ, έναντι ενός των Περιστεριωτών.

Λέγκια Βαρσοβίας (Αλεξάνταρ Βούκοβιτς): Μαγιέσκι, Λέβτσουκ, Άντολιτς, Γκβίλα, Ρότσα, Νοβικόβας, Αντρέ Μαρτίνς, Βέτσοβιτς, Γιεντρέιτζικ, Λουκίνιας, Κουλένοβιτς (66' Καρλίτος).

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Μέγιερι, Κατράνης, Γούτας, Κάχιλα, Χαρίσης (72' Ουγκράι), Ούμπιδες (61' Ρόσα), Μανούσος (84' Ταλόχα), Μάντσον, Νάτσος, Βέλλιος, Ρισβάνης.