- Sputnik Ελλάδα

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο: «Έσπασαν το ρόδι» οι Άνδρες - Βίντεο

© Φωτογραφία : INTIME Sports/Kapantais DimitrisΦάση από τον αγώνα της Εθνικής Ανδρών πόλο με την Ιταλία
Φάση από τον αγώνα της Εθνικής Ανδρών πόλο με την Ιταλία - Sputnik Ελλάδα
Η εθνική Ελλάδας έκανε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση της Βουδαπέστης επικρατώντας εύκολα της Γεωργίας με 17-10 με κορυφαίο τον Φουντούλη.

Η εθνική Ανδρών του πόλο κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, επικρατώντας με 17-10 της Γεωργίας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου κόντρα στη Γαλλία το Σάββατο (18/01) θέλει τη νίκη για να πάρει τη 2η θέση στον όμιλο και την πρόκριση στα προημιτελικά.

Η Εθνική μας έδειξε τα δόντια της από το πρώτο 8λεπτο, οπότε και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς, αφού προηγήθηκε με 5-1, με το σκορ να εκτινάσσεται στο 11-2 στη δεύτερη περίοδο.

Η χαλάρωση στην τρίτη περίοδο έφερε το 13-6 με το 17-10 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ της «γαλανόλευκης» ήταν ο Γιάννης Φουντούλης με τον 31χρονο άσο να πετυχαίνει 4 γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 6-1,2-4,4-4

Διαιτητές: Βαρκόνι (Ουγγαρία)- Τιότζο (Κροατία)

ΕΛΛΑΔΑ (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης 4, Παπαναστασίου, Δερβίσης 2, Αργυρόπουλος - Κανακάκης, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 3, Γαλανίδης

ΓΕΩΡΓΙΑ (Τσομακίτζε): Σουμπλάτζε, Καβνταράτζε 1, Τσρεπούλια 1, Ιμναϊσβίλι 1, Μπιτάτζε 1, Τζελάσα, Τζακχάια 1, Μπακατούρια, Ρουρούα 2, Μαγκρακβέλιτζε, Μπαράλντι 1, Βαπένσκι 2, Ραζμάτζε