- Sputnik Ελλάδα

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο: Για την 5η θέση η Ελλάδα

Η Εθνική ομάδα γυναικών επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Γαλλίας στην άδεια από κόσμο Duna Arena με 13-3 στο πρώτο της παιχνίδι για τις θέσεις 5-8.

Η Ελλάδα ξεκίνησε τον αγώνα δεχόμενη γκολ, αλλά έκανε την ανατροπή στο πρώτο οχτάλεπτο και προηγήθηκε με 2-1 και πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 4-1 παίζοντας καταπληκτική άμυνα.

Στην τρίτη περίοδο, οι γαλανόλευκες έκαναν επίδειξη δύναμης και με επιμέρους σκορ 6-1 έφτασαν να προηγούνται με 10-2 και το τελευταίο οχτάλεπτο ήταν διαδικαστικό με το τελικό σκορ να είναι το 13-3.

Έτσι το Σάββατο (17:00) η Εθνική Ελλάδας θα διεκδικήσει την 5η θέση κόντρα πιθανότατα στην Ιταλία.

Οκτάλεπτα: 1-2, 0-2, 1-6, 1-3

Γαλλία (Μπρουζό): Γκάαλ, Μιγιό, Μπασελιέ, Μπουλούκμπατσι, Γκιγιέ 1, Μαχιέ,Νταλέν, Ραντοσάβλιεβιτς, Ντεσάμπ, Βερνού 2, Κλερκ, Νταλέ, Ντερεντί

Ελλάδα (Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χ., Τσουκαλά 2, Διαμαντοπούλου Β.1, Ελευθεριάδου , Πλευρίτου Μ. 1, Αβραμίδου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Μπενέκου, Κότσια, Νίνου 1, Πλευρίτου Ε. 3, Ξενάκη 3, Σταματοπούλου

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο: Εκτός ημιτελικών η Εθνική Ελλάδας

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πόλο: «Λύγισαν» οι Γυναίκες από την Ουγγαρία