- Sputnik Ελλάδα

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο: Στην 6η θέση οι γυναίκες

© AP Photo / Manu FernandezΗ εθνική ομάδα πόλο των Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα
Η εθνική ομάδα πόλο των Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα - Sputnik Ελλάδα
Η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών έχασε από την Ιταλία με 7-5 στη Duna Arena της Βουδαπέστης και τερμάτισε στην 6η θέση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Οι γαλανόλευκες κατέλαβαν την 6η θέση για τέταρτη φορά στην ιστορία τους στα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα πόλο, αφού γνώρισαν την 4η ήττα τους στη διοργάνωση. Στο παιχνίδι κατάταξης η Εθνική Ελλάδας ηττήθηκε με 7-5 από την Ιταλία και τώρα επικεντρώνεται στο προολυμπιακό τουρνουά της Τεργέστης και για να εξασφαλίσει ένα εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνς του Τόκιο.

Την 7η θέση κατέλαβε η Γαλλία που κέρδισε τη Σλοβακία με 17-8, ενώ ο μεγάλος τελικός είναι ανάμεσα στην Ισπανία και τη Ρωσία.

Οκτάλεπτα: 3-3, 1-2, 0-1,1-1

Ελλάδα (Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χ., Τσουκαλά , Διαμαντοπούλου Β., Ελευθεριάδου 1, Πλευρίτου Μ.1, Αβραμίδου, Μυριοκεφαλιτάκη, Μπενέκου, Κώτσια 1, Νίνου, Πλευρίτου Ε. 1, Ξενάκη 1, Σταματοπούλου

Ιταλία (Ζίζα): Γκορλέρο, Ταμπάνι 1, Γκαριμπότι 2,Αβένιο 1, Κιρόλο, Α'ί'έλο, Μαρλέτα, Μπιανκόνι 1, Εμολο 1, Παλμιέρι, Κιαπίνι 1, Καρέγκα, Σπαράνο

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο: Για την 7η θέση οι Άνδρες

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο: Για την 5η θέση η Ελλάδα