- Sputnik Ελλάδα

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πόλο: Νίκη και 7η θέση για την Εθνική

© Φωτογραφία : INTIME Sports/Kapantais DimitrisΦάση από τον αγώνα της Εθνικής Ανδρών πόλο με την Ιταλία
Φάση από τον αγώνα της Εθνικής Ανδρών πόλο με την Ιταλία - Sputnik Ελλάδα
Οι Άνδρες νίκησαν τη Ρωσία με 11-9 και τερμάτισαν έβδομοι στη διοργάνωση της Βουδαπέστης, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στο Παγκόσμιο της Φουκουόκα το 2021.

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο 34ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο της Βουδαπέστης η Εθνική Ανδρών.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου νίκησε σε αγώνες κατάταξης τους Ρώσους με 11-9 τερματίζοντας στην 7η θέση. Η Εθνική εξασφάλισε την παρουσία της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα το 2021.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το πρώτο 8λεπτο, ενώ το ημίχρονο έληξε με την ομάδα μας να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ (5-4) με το γκολ του Βλαχόπουλου στο τέλος.

Ντέρμπι είχαμε και στην 3η περίοδο, με την ομάδα μας παρότι βρέθηκε πίσω με 9-8 να φτάνει τελικά στη νίκη με 11-9.

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 3-3, 2-3

Διαιτητές: Τιότζο (Κροατία) - Ορτέγκα (Ισπανία)

ΡΩΣΙΑ (Εφστιγκνέεφ):Φεντότοφ, Σούτσκοφ 1, Βασίλεφ, Ντερεβιάνκιν, Ασάεφ, Χάρκοφ 4, Μερκούλοφ 1, Ναγκάεφ, Μπίτσκοφ 1, Κισέλεφ, Λισούνοφ 2, Σεπέλεφ, Στατσένκο

ΕΛΛΑΔΑ (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καπότσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου , Δερβίσης, Αργυρόπουλος 3 , Μουρίκης 2, Κολόμβος, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 1,  Γαλανίδης