- Sputnik Ελλάδα

ΑΕΚ - Άρης 2-2: Οι καλύτερες φάσεις - Βίντεο

© Φωτογραφία : Intime Sports / MATTHAIOS YORGOSΛιβάγια και Μπα στο ΑΕΚ - Άρης
Λιβάγια και Μπα στο ΑΕΚ - Άρης - Sputnik Ελλάδα
Η ΑΕΚ φιλοξένησε τον Άρη στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League και οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2 σε ένα ματς που τα είχε όλα.

Σε ένα ματς με πολλές φάσεις, τραυματισμούς, πέναλτι, γκολ, χρήση του VAR, αλλά και πλούσιο θέαμα κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ και ο Άρης ήρθαν ισόπαλοι στο ΟΑΚΑ με 2-2 για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

ο Μπράιτ Ενομπακάρε - Sputnik Ελλάδα
Στην ΑΕΚ και επίσημα ο Μπράιτ Ενομπακάρε

Λίγες μέρες πριν οι δυο ομάδες βρεθούν αντιμέτωπες για τον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο «Κλεάνθης Βικελίδης», έκαναν πρόβα τζενεράλε στην Αθήνα δείχνοντας τι θα επακολουθήσει στη Θεσσαλονίκη.

Ο διαιτητής Παπαπέτρου έδειξε πέναλτι σε φάση εκτός φάσης και ο Μπρούντο Γκάμα έκανε το 0-1 στο 55', αλλά εφτά λεπτά αργότερα ο Αραούχο με πλασέ στην κίνηση ισοφάρισε σε 1-1.

Η ΑΕΚ πίεζε για την ανατροπή, αλλά η η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε το γκολ στο 75ο λεπτό όταν ο Τόνσο με σέντρα πάρε-βάλε βρήκε τον Μαρτίνες, ο οποίος με κεφαλιά έστειλετ η μπάλα στην εστία του Μπάρκα για το 1-2.

Στο 86΄, ο Νέλσον Ολιβέιρα κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος γράφοντας το τελικό 2-2 με την Ένωση να συγκατοικεί στην 2η θέση της βαθμολογίας με τον ΠΑΟΚ για το εισιτήριο που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.