- Sputnik Ελλάδα

ΟΦΗ - Ολυμπιακός 0-2: Μια κεφαλιά «μπαλωθιά» και ένα λάθος έδωσαν τη νίκη - Τα καλύτερα στιγμιότυπα

© Φωτογραφία : Intime SportsΟ Χασάν σκοράρει στο ΟΦΗ - Ολυμπιακός
Ο Χασάν σκοράρει στο ΟΦΗ - Ολυμπιακός - Sputnik Ελλάδα
Ο Ολυμπιακός έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την Κρήτη εναντίον του ΟΦΗ με 2-0 χάρη σε τέρματα του Χασάν και του Μασούρα. Από ένα δοκάρι οι δυο ομάδες.

Ο ΟΦΗ για την 8η αγωνιστική της Super League φιλοξένησε τον Ολυμπιακό και έχασε με 2-0, παρότι ήταν αρκετά καλός στο πρώτο ημίχρονο και έχοντας και δοκάρι.

Φάση από το ΟΦΗ - Ολυμπιακός - Sputnik Ελλάδα
ΟΦΗ - Ολυμπιακός: Τα δύο δοκάρια και το πέναλτι που πήρε πίσω το VAR - Βίντεο

Οι ερυθρόλευκοι έδωσαν το τέταρτο παιχνίδι τους σε 13 μέρες, κάνοντας το τρίτο τους ταξίδι στο διάστημα αυτό, αλλά στη Super League παρέμειναν αήττητοι. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς προερχόταν από την ήττα με 3-0 από τη Μάντσεστερ Σίτι και κέρδισε για πρώτη φορά εκτός έδρας φέτος στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Από ένα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο ματς και είχε δοκάρι στο 13΄με τακουνάκι του Γιάννου από κοντά, ενώ στο 28', ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στους γηπεδούχους, αφού ο Χολέμπας έσπρωξε τον Γιάννου, αλλά ειδοποιήθηκε από το VAR πως είναι οφσάιντ και πήρε πίσω την απόφαση.

Στο 42', ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τα δοκάρια, αφού η κεφαλιά του Μπρούμα σταμάτησε στην δεξιά δοκό και το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα (0-0).

Οι πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ στο 53', όταν ο Καμαρά έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Χασάν, ο οποίος ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Σελίμοβιτς, με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Με ασίστ του Φορτούνη το 0-2

Στο 77', ο Πορτογάλος τεχνικός του Ολυμπιακού πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Φορτούνη και αυτός τρία λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σελίμοβιτς και έκλεψε την μπάλα, την οποία έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Μασούρα και αυτός έγραψε το 2-0.

Ο Ραφίνια στο Ομόνοια - Ολυμπιακός - Sputnik Ελλάδα
Ολυμπιακός: Διάρρηξη στο σπίτι του Ραφίνια

Στο 86', ο Καμαρά σκόραρε, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ. Τίποτα, δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα και ο Ολυμπιακός δραπέτευσε με το τρίποντο από το Ηράκλειο, πετυχαίνοντας την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη Super League και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Κοροβέσης, Λυμπεράκης, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Σακόρ, Μεγιάδο (87’ Νέιρα), Μπαλογιάννης (61’ Ντε Γκουζμάν), Στάρτζεον, Γιάννου (61’ Γκαργκαλατζίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά, Μπρούμα (69’ Πέπε), Μασούρας (84’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (77’ Φορτούνης), Χασάν (83’ Ελ Αραμπί).

Ακολουθήστε τη σελίδα των αθλητικών του sputniknews στο Facebook για να διαβάζετε ανάλογες ειδήσεις, συνεντεύξεις, προσωπογραφίες, όλη την ειδησεογραφία από την Ελλάδα και το εξωτερικό, αλλά και να βλέπετε ενδιαφέροντα βίντεο.