- Sputnik Ελλάδα

Champions League: Η Αταλάντα απέκλεισε τον Άγιαξ - Βίντεο

© AFP 2021 / KENZO TRIBOUILLARDΦάση από το Άγιαξ - Αταλάντα
Φάση από το Άγιαξ - Αταλάντα - Sputnik Ελλάδα
Στο ματς πρόκριση, η Αταλάντα νίκησε τον Άγιαξ στην Ολλανδία με 1-0 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Αδιάφορη γκέλα της Λίβερπουλ στη Δανία. Πεντάρα της Παρί με σόου του Νεϊμάρ.

Η Αταλάντα έπαιζε για δύο αποτελέσματα στην Ολλανδία απέναντι στον Άγιαξ και επικράτησε στο Άμστερνταμ με 1-0 και βρίσκεται στις 16 καλύτερες ομάδες της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημείωσε ο Λουίς Μουριέλ στο 85ο λεπτό της συνάντησης.

Ο Νεϊμάρ στον αγώνα της Παρί Σεν Ζερμέν με την Αταλάντα - Sputnik Ελλάδα
Παρί Σεν Ζερμέν – Μπασακσεχίρ: Γκολάρα στον ρατσισμό ο Νεϊμάρ – Βίντεο

Στο άλλο ματς του ομίλου η Λίβερπουλ, που αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές, ήρθε ισόπαλη με σκορ 1-1 κόντρα στη Μίντιλαντ. Ο Κώστας Τσιμίκας ξεκίνησε βασικός, αλλά έγινε αλλαγή λόγω τραυματισμού. Οι κόκκινοι προηγήθηκαν νωρίς με τέρμα του Μοχάμεντ Σαλάχ μόλις στο πρώτο λεπτό, ενώ στο 62' ο Σολτς ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι.

Χατ τρικ ο Νεϊμάρ

Με τον Νεϊμάρ να κάνει  χατ-τρικ στο πολυσυζητημένο ματς λόγω του ρατσιστικού σχολίου, η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε 5-1 την Μπασακσεχίρ και προκρίθηκε ως πρώτη, αφήνοντας δεύτερη την Λειψία. Ο Βραζιλιάνος σούπερ σταρ σκόραρε στο 21΄, το 38' και το 50΄, ενώ ο Μπαπέ στο 42΄ με πέναλτι και στο 62' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.