- Sputnik Ελλάδα

Ηττήθηκε στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς και αποχαιρέτησε το Miami Open

© AP Photo / Lynne SladkyΗττήθηκε στα προημιτελικά του Miami Open ο Τσιτσιπάς
Ηττήθηκε στα προημιτελικά του Miami Open ο Τσιτσιπάς - Sputnik Ελλάδα, 1920, 01.04.2021
Ηττήθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στα προημιτελικά του Miami Open με 2-1 σετ από τον Πολωνό Χουμπέρτ Χουργκάτς που βρίσκεται στην 37η θέση στον κόσμο.
Παρότι ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε με 1-0 σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να νικήσει τον Πολωνό Χούμπερτ Χούρκατς που επικράτησε τελικά 2-1 σετ και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Μαϊάμι Όπεν.
Ο Έλληνας πρωταθλητής προηγήθηκε κατακτώντας εύκολα το πρώτο σετ με 6-2, αλλά στη συνέχεια η απόδοσή του έπεσε.
Στο σημείο αυτό, ο αντίπαλός του, 37ος στην παγκόσμια κατάταξη, βρήκε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, κατακτώντας το δεύτερο σετ με 6-3 κι εντέλει να φτάσει στη νίκη κερδίζοντας και το τρίτο, με 6-4.
Στα ημιτελικά της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Αντρέι Ρούμπλεφ και τον Σεμπ Κόρντα, που θα ξεκινήσει στις 02:00 τα ξημερώματα της Παρασκευής.