- Sputnik Ελλάδα

Τόκιο 2020: Ο Παναγιώτης Γκιώνης προκρίθηκε σε Ολυμπιακούς Αγώνες για πέμπτη φορά

© Φωτογραφία : InTime SportsΟ Παναγιώτης Γκιώνης στους Ολυμπιακές Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο (2016)
Ο Παναγιώτης Γκιώνης στους Ολυμπιακές Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο (2016) - Sputnik Ελλάδα, 1920, 26.04.2021
Παρών στους πέμπτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας του θα είναι ο Παναγιώτης Γκιώνης μιας και, την Κυριακή (25/04), εξασφάλισε τη συμμετοχή του στη διοργάνωση του Τόκιο μέσω του ευρωπαϊκού προ-ολυμπιακού τουρνουά.
Εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, που θα γίνουν το ερχόμενο καλοκαίρι, σφράγισε ο Παναγιώτης Γκιώνης αφού, την Κυριακή (25/04), επιβλήθηκε με 4-1 σετ επί του Πάβελ Σίρουτσεκ από την Τσεχία, στο πλαίσιο του τρίτου σταδίου του ευρωπαϊκού προ-ολυμπιακού τουρνουά.
O επικεφαλής της ΔΟΕ, Τόμας Μπαχ. - Sputnik Ελλάδα, 1920, 22.04.2021
Ολυμπιακοί Αγώνες: Η πρόταση του Προέδρου της ΔΟΕ για μια αλλαγή που προκαλεί αντιδράσεις
Ο Πάβελ Σίρουτσεκ, με ένα ξέσπασμά του, στο πρώτο σετ κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος κατάστασή του και «έγραψε» το 1-0, αλλά στο δεύτερο ο Παναγιώτης Γκιώνης πήρε προβάδισμα με 4-2 και, παρά την πρόσκαιρη αντίδραση του Τσέχου, ο Έλληνας πρωταθλητής του πινγκ πονγκ πήρε αβαντάζ και η κατάσταση οδηγήθηκε στην παράταση και έτσι διαμορφώθηκε το 1-1.
Κατά το τρίτο σετ, ο Παναγιώτης Γκιώνης προηγήθηκε με 4-1, αλλά ο Πάβελ Σίρουτσεκ πλησίασε στον πόντο με τον Έλληνα πρωταθλητή να αποκτά εκ νέου προβάδισμα (8-4) και έφτασε στο 2-1 σετ, σύμφωνα με το ΑΠΕ-ΜΠΕ.
Μπορεί ο Πάβελ Σίρουτσεκ να άρχισε πολύ καλά το τέταρτο σετ (4-2), αλλά ο Παναγιώτης Γκιώνης πρόβαλε αντίσταση και όχι μόνο ανέτρεψε την κατάσταση, αλλά έφτασε και στο 3-1.
Το πέμπτο σετ αποδείχθηκε και το τελευταίο της αναμέτρησης και παρότι το σκορ ήταν ισόπαλο (6-6), ο Τσέχος αθλητής του πινγκ πονγκ έχασε τη συγκέντρωσή του σε εκείνο το σημείο οπότε ο Παναγιώτης Γκιώνης επικράτησε στο ματς και εξασφάλισε την πρόκρισή του στους πέμπτους Ολυμπιακούς Αγώνες και, μάλιστα, διαδοχικούς στην καριέρα του, ισοφαρίζοντας την επίδοση του Καλλίνικου Κρεάνγκα.
Τα σετ: 6-11, 12-10, 11-8, 11-4, 11-7.