Έχετε εγγραφεί με επιτυχία
Παρακαλώ ακολουθήστε τον σύνδεσμο που εστάλη στο
 - Sputnik Ελλάδα
Αθλητικά
Αθλητικές ειδήσεις για ποδόσφαιρο, μπάσκετ και όλα τα σπορ. Οι κορυφαίες ελληνικές και διεθνείς αθλητικές στιγμές με επικαιρότητα και σχολιασμό.

Πότε αρχίζει το EURO 2020: Όλο το πρόγραμμα των αγώνων

© AFP 2021 / FABRICE COFFRINIΤο επίσημο λογότυπο του EURO 2020
Το επίσημο λογότυπο του EURO 2020 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 03.06.2021
Βρείτε μας
Αντίστροφα μετράμε πλέον για την έναρξη της μεγάλης γιορτής του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου
Με καθυστέρηση ενός έτους λόγω της πανδημίας, καθώς ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί το περσινό καλοκαίρι, το EURO 2020 μετράει αντίστροφα για την έναρξή του.
Η μεγάλη γιορτή του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου ξεκινάει στις 11 Ιουνίου, με το εναρκτήριο ματς της Ιταλίας με την Τουρκία (22:00) στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, ενώ η αυλαία θα πέσει στο θρυλικό "Γουέμπλεϊ" του Λονδίνου στις 11 Ιουλίου με τη διεξαγωγή του μεγάλου τελικού.
Το τρόπαιο του EURO - Sputnik Ελλάδα, 1920, 01.06.2021
Αθλητικά
EURO 2020: Όλα όσα θέλετε να μάθετε για την τηλεοπτική κάλυψη του ΑΝΤ1
Η φετινή διοργάνωση έχει την ιδιαιτερότητα πως δεν διεξάγεται σε μία ή δύο χώρες, όπως είχαμε συνηθίσει ως τώρα αλλά απλώνεται σε όλη την Ευρώπη.
Οι 24 καλύτερες ομάδες της ηπείρου μας θα διεκδικήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο σε μια διοργάνωση που θα γίνει σε 11 διαφορετικές πόλεις σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες.
Δυστυχώς, η εθνική Ελλάδας δεν συμμετέχει, καθώς αποκλείστηκε στον προκριματικό.
Η τηλεοπτική μετάδοση του Euro στην Ελλάδα θα γίνει από τον ΑΝΤ1 με τις ώρες των αγώνων να είναι 16:00, για τις πρώτες αγωνιστικές των ομίλων, 19:00 και 22:00.

Το πρόγραμμα των αγώνων στη φάση των ομίλων

ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ
Παρασκευή 11 Ιουνίου
22:00 Τουρκία - Ιταλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)
Σάββατο 12 Ιουνίου
16:00 Ουαλία - Ελβετία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)
19:00 Δανία - Φινλανδία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)
22:00 Βέλγιο - Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)
Κυριακή 13 Ιουνίου
16:00 Αγγλία - Κροατία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)
19:00 Αυστρία - Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)
22:00 Ολλανδία - Ουκρανία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)
Δευτέρα 14 Ιουνίου
16:00 Σκωτία - Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)
19:00 Πολωνία - Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)
22:00 Ισπανία - Σουηδία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)
Τρίτη 15 Ιουνίου
19:00 Ουγγαρία - Πορτογαλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)
22:00 Γαλλία - Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)
Τετάρτη 16 Ιουνίου
16:00 Φινλανδία - Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)
19:00 Τουρκία - Ουαλία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)
22:00 Ιταλία - Ελβετία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)
Πέμπτη 17 Ιουνίου
16:00 Ουκρανία - Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)
19:00 Δανία - Βέλγιο | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)
22:00 Ολλανδία - Αυστρία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)
Παρασκευή 18 Ιουνίου
16:00 Σουηδία - Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)
19:00 Κροατία - Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)
22:00 Αγγλία - Σκωτία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)
Σάββατο 19 Ιουνίου
16:00 Ουγγαρία - Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)
19:00 Πορτογαλία - Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)
22:00 Ισπανία - Πολωνία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)
Κυριακή 20 Ιουνίου
19:00 Ελβετία - Τουρκία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)
19:00 Ιταλία - Ουαλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)
Δευτέρα 21 Ιουνίου
19:00 Ουκρανία - Αυστρία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)
19:00 Βόρεια Μακεδονία - Ολλανδία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)
22:00 Ρωσία - Δανία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)
22:00 Φινλανδία - Βέλγιο | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)
Τρίτη 22 Ιουνίου
22:00 Κροατία - Σκωτία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)
22:00 Τσεχία - Αγγλία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)
Τετάρτη 23 Ιουνίου
19:00 Σουηδία - Πολωνία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (6ος όμιλος)
19:00 Σλοβακία - Ισπανία | Καρτούχα, Σεβίλλη (6ος όμιλος)
22:00 Πορτογαλία - Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)
22:00 Γερμανία - Ουγγαρία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)
Ροή ειδήσεων
0
Πρόσφατα πρώταΠαλαιότερα πρώτα
loader
Για τη συμμετοχή στη συνομιλία,
συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
loader
Συνομιλίες
Заголовок открываемого материала
Internacional
InternationalEnglishΑγγλικάMundoEspañolΙσπανικά
Ευρώπη
DeutschlandDeutschΓερμανικάFranceFrançaisΓαλλικάΕλλάδαΕλληνικάΕλληνικάItaliaItalianoΙταλικάČeská republikaČeštinaΤσέχικαPolskaPolskiΠολωνικάСрбиjаСрпскиΣέρβικαLatvijaLatviešuΛετονικάLietuvaLietuviųΛιθουανικάMoldovaMoldoveneascăΜολδαβικάБеларусьБеларускiΛευκορωσικά
Νότιος Καύκασος
АҧсныАҧсышәалаΑμπχαζικάԱրմենիաՀայերենΑρμενικάAzərbaycanАzərbaycancaΑζερικάХуссар ИрыстонИронауΟσσετικάსაქართველოქართულიΓεωργιανά
Μέση Ανατολή
Sputnik عربيArabicΑραβικάTürkiyeTürkçeΤούρκικαSputnik ایرانPersianΦαρσίSputnik افغانستانDariΝταρί
Κεντρική Ασία
ҚазақстанҚазақ тіліΚαζακικάКыргызстанКыргызчаΚιργιζικάOʻzbekistonЎзбекчаΟυζμπεκικάТоҷикистонТоҷикӣΤατζικικά
Ανατολική και Νοτιοανατολική Ασία
Việt NamTiếng ViệtΒιετναμέζικα日本日本語Ιαπωνικά俄罗斯卫星通讯社简化中文Κινέζικα (απλοπ.)俄罗斯卫星通讯社繁體中文Κινέζικα (παραδ.)
Νότια Αμερική
BrasilPortuguêsΠορτογαλικά