- Sputnik Ελλάδα

EURO 2020: Πρόκριση με 5άρα οι Ισπανοί, δραματικός αποκλεισμός των Πολωνών – Βίντεο

© Sputnik / Aleksey Danichev / Μεταφορά στο αρχείο φωτογραφίαςΦάση από τον αγώνα Σουηδία - Πολωνία 3-2
Φάση από τον αγώνα Σουηδία - Πολωνία 3-2 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 23.06.2021
Με δυο αυτογκόλ, το ένα για highlight, η Ισπανία συνέτριψε 5-0 τη Σλοβακία και προκρίθηκε, ενώ οι Πολωνοί σε τρομερό ματς αποκλείστηκαν με 3-2 από τους Σουηδούς.
Με δυο πολύ ωραία ματς έπεσε η αυλαία του 5ου ομίλου στο EURO με τους Ισπανούς να είναι κερδισμένοι και οι Πολωνοί οι μεγάλοι χαμένοι.
Χάρη σε δυο αυτογκόλ, με αυτό του τερματοφύλακα Ντουμπράβκα να είναι ένα από τα πιο αστεία που έχουν μπει, οι Ισπανοί στη Σεβίλλη νίκησαν με 5-0 τους Σλοβάκους και προκρίθηκαν ως δεύτεροι.
Στην Αγία Πετρούπολη έγινε φοβερός αγώνας. Οι Σουηδοί προηγήθηκαν 2-0, ο Λεβαντόφσκι με δυο γκολ ισοφάρισε αλλά ο Κλάεσον στις καθυστερήσεις σημείωσε το 3-2.

Σλοβακία – Ισπανία 0-5

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Ισπανία, καθώς ο Μοράτα στο 12’ αστόχησε σε πέναλτι. Το 0-1 έγινε με το viral αυτογκόλ του Ντουμπράβκα που μέχρι τότε είχε κατεβάσει ρολά. Στις καθυστερήσεις ο Λαπόρτ με κεφαλιά έκανε το 0-2, με τον Σλοβάκο κίπερ να φέρει και πάλι ευθύνη.
Το δεύτερο μέρος ήταν μονόλογος για την Ισπανία που έφτασε στο ευρύ 5-0. O MVP της Ισπανίας Σαράμπια στο 56’ έκανε το 3-0, ενώ ο Φεράν Τόρες στο 67’ με το που μπήκε αλλαγή σημείωσε το 4-0. Το 5-0 διαμορφώθηκε από το αυτογκόλ του Κούτσκα.
ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Χαρασλίν (69' Σουσλόφ), Κούτσκα, Χρόμαντα (46' Λομπότκα), Μακ (69' Βάις), Χάμσικ (90' Μπένες), Ντούντα (46' Ντούρις)
ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Αθπιλικουέτα (77' Οϊαρθάμπαλ), Γκαρσία (71' Πάου Τόρες), Λαπόρτ, Άλμπα, Κόκε, Μπουσκέτς (71' Τιάγκο), Πέδρι, Σαράμπια, Μοράτα (66' Φεράν Τόρες), Μορένο (77' Τραορέ).

Σουηδία – Πολωνία 3-2

Σε ένα από τα πιο ωραία ματς του EURO η πρωτοπόρος του ομίλου Σουηδία με δυο γκολ του Φόρσμπεργκ νίκησε με 3-2 την Πολωνία, που ήθελε μόνο νίκη για να προκριθεί, αλλά τα περίμενε όλα από τον Λεβαντόφσκι.
Μόλις στα 82 δευτερόλεπτα ο Φόρσμπεργκ άνοιξε το σκορ και χρίστηκε ξανά σκόρερ και έμοιαζε να "κλειδώνει" τη νίκη. ο Λεβαντόφσκι με το δεύτερο του γκολ στο τουρνουά μείωσε, ξαναέβαλε τους Πολωνούς στο ματς, στο 61΄.
Ο κορυφαίος στράικερ του κόσμου "χτύπησε" ξανά στο 84΄, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και δίνοντας τεράστιο ενδιαφέρον στον αγώνα, καθώς με νίκη οι Πολωνοί θα περνούσαν στην επόμενη φάση. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Κλάεσον, έσβησε τα όνειρά τους, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.
ΣΟΥΗΔΙΑ: Όλσεν, Λούστιγκ (68' Κραφτ), Λίντελεφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ, Όλσον, Φόρσμπεργκ (77' Κλάεσον), Ίσακ (68' Μπεργκ), Κουέισον (55' Κουλουσέβσκι)
ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέζνι, Μπερεσίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Γιόζβιακ (62' Σβίερτσοκ), Κριχόβιακ (79' Πλάχετα), Κλιχ (73' Κοζλόβσκι), Πούχατς (46' Φρανκόβσκι), Σβιντέρσκι, Ζιελίνσκι, Λεβαντόβσκι.