- Sputnik Ελλάδα

Νεκρός σε τροχαίο ο 24χρονος παγκόσμιος πρωταθλητής στα 400 μέτρα Αμπνταλελάχ Χαρούν - Βίντεο

© Φωτογραφία : Twitter/Qatar LivingΟ 24χρονος δρομέας των 400 μέτρων Αμπνταλελάχ Χαρούν που έχασε τη ζωή του σε τροχαίο δυστύχημα
Ο 24χρονος δρομέας των 400 μέτρων Αμπνταλελάχ Χαρούν που έχασε τη ζωή του σε τροχαίο δυστύχημα - Sputnik Ελλάδα, 1920, 27.06.2021
Τραγικό θάνατο σε τροχαίο δυστύχημα βρήκε ο 24χρονος σπρίντερ από το Κατάρ Αμπνταλελάχ Χαρούν.
Ο νεαρός δρομέας από το Κατάρ, Αμπνταλελάχ Χαρούν – κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 400 μέτρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2017 σκοτώθηκε σε ηλικία 24 ετών σε τροχαίο δυστύχημα.
Ο Χαρούν είχε γεννηθεί στο Σουδάν και το 2015 απέκτησε το δικαίωμα συμμετοχής στους αγώνες με την εθνική ομάδα του Κατάρ.
Τότε ήταν που στέφθηκε πρωταθλητής Ασίας στο αγώνισμά των 400ων μέτρων σε ηλικία μόλις 18 ετών, κάνοντας ταυτόχρονα και ρεκόρ Ασίας για τους αθλητές κάτω των 20 ετών με επίδοση 44.27.
Την επόμενη χρονιά κέρδισε τον ίδιο τίτλο και στον κλειστό στίβο, ενώ συμμετείχε και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο Ντε Τζανέιρο.
Το 2017 στο Λονδίνο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο για την τρίτη θέση που κατέλαβε στον τελικό των τετρακοσίων μέτρων, με τους Γουέιντ Φαν Νίκερκ και τον Στίβεν Γκάρντινερ από τις Μπαχάμες να τερματίζουν δεύτερος και πρώτος, αντίστοιχα.