- Sputnik Ελλάδα

Προολυμπιακό τουρνουά: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική κόντρα στον Καναδά

© Φωτογραφία : Instagram / fiba Στιγμιότυπο από τον αγώνα Ελλάδας - Καναδά για το προολυμπιακό τουρνουά, 29 Ιουνίου 2021
Στιγμιότυπο από τον αγώνα Ελλάδας - Καναδά για το προολυμπιακό τουρνουά, 29 Ιουνίου 2021 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 30.06.2021
Αν και για περίπου 25 λεπτά, η Εθνική Ομάδα προηγείτο στο σκορ εντέλει ηττήθηκε, τα ξημερώματα της Τετάρτης (30/06, ώρα Ελλάδας) από τον Καναδά με 91-97 στην πρεμιέρα του προολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ, που γίνεται στη Βικτόρια.
Με το αριστερό άρχισε, τα ξημερώματα της Τετάρτης (30/06, ώρα Ελλάδας), τις υποχρεώσεις της η Εθνική στο προολυμπιακό τουρνουά που γίνεται στον Καναδά, καθώς ηττήθηκε με 91-97 από τη διοργανώτρια.
Ο Λευτέρης Πετρούνιας κερδίζει το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής στη Γλασκόβη - Sputnik Ελλάδα, 1920, 28.06.2021
Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ελληνικές προκρίσεις για το Τόκιο
Ο Καναδάς άρχισε επιθετικά τον αγώνα και ξέφυγε με 7-0, αλλά η Εθνική μάζεψε γρήγορα τη διαφορά και με επιμέρους σκορ 7-1, προηγήθηκε με 14-12.
Αν και οι διοργανωτές του προολυμπιακού τουρνουά δεν άφηναν το σύνολο του Πιτίνο να «χτίσει» διαφορά, ο Σλούκας με ένα buzzer beater τρίποντο, στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 23-19.
Στη συνέχεια, η Ελλάδα είχε τον έλεγχο των πρωτοβουλιών στο παρκέ και ξέφυγε με 33-26, αλλά ο Γουόκερ με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε τη διαφορά (33-32) και έφερε, κατόπιν, το ματς στα ίσια (35-35).
Παρ' όλα αυτά, η Ελλάδα έκανε ένα σερί 6-0 και έτσι έφτασε στο +8 (48-40), αλλά ο Καναδάς ανέβασε στροφές και το πρώτο μέρος έκλεισε με μικρό «γαλανόλευκο» προβάδισμα (50-46).
Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, δεν ήταν η συνέχεια των προηγούμενων δύο, αφού με τους Μπάρετ και Γουίγκινς να σκοράρουν, ο Καναδάς ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και πέρασε μπροστά με 65-67, για να κλείσει η περίοδος με την Εθνική στο -3 (71-74).
Ο Καναδάς, στο τέταρτο δεκάλεπτο, πάτησε γκάζι και έτσι σε συνδυασμό με τα ελληνικά λάθη και τη δυστοκία στην επίθεση, έφτασε τη διαφορά στο 71-83.
Σ' εκείνο το σημείο, σφυγμό στην Εθνική έδωσε ο Μήτογλου, ο οποίος πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους (76-83), αλλά το σύνολο του Νερς δεν σταμάτησε εκεί και αύξησε εκ νέου τη διαφορά σε 79-91.
Μπορεί όλα να φαίνονταν χαμένα, αλλά η Ελλάδα δεν τα παράτησε και με επιμέρους σκορ 12-4 επέστρεψε στο ματς αφού μείωσε σε 91-95, μόλις ένα λεπτό πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.
Ωστόσο, τα λάθη στην άμυνα, όπως ήταν το χαμένο ριμπάουντ του Καββαδά και η κακή επιλογή του Σλούκα στην επίθεση, δεν επέτρεψαν στην Εθνική και έτσι ο Καναδάς πήρε τη νίκη με 91-97.
Υπενθυμίζεται ότι ο νικητής του τουρνουά προκρίνεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και επόμενη αντίπαλος της Ελλάδας είναι η Κίνα (02/07, 02:05, ώρα Ελλάδας).
Τα δεκάλεπτα: 23-19, 50-46, 71-74, 91-97.
ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 4, Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 5 λάθη), Χρυσικόπουλος 6 (2), Γιαννόπουλος 6 (2), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 2, Καββαδάς 6 (5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 8, Μήτογλου 14 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 11 (5 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (1 τρίποντο, 8 ασίστ).
ΚΑΝΑΔΑΣ (Νερς): Αλεξαντερ-Γουόκερ 18 (2), Μπάρετ 22 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπένετ, Ντορτ 3, Τζόζεφ 3, Λάιλς 8 (1), Μέλντερ 3 (1), Νίκολσον 5 (1), Πάουελ 12 (7 ριμπάουντ), Γουίγκινς 23 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).