- Sputnik Ελλάδα

Ολυμπιακός: Μια γκολάρα και να "καίει" κόντρα στη Νεφτσί Μπακού

© Φωτογραφία : INTIME SPORTS / Γιώργος ΜατθαίοςΟ Μοχαμέντ Μαντί Καμαρά στον αγώνα Ολυμπιακός - Νεφτσί Μπακού, 21 Ιουλίου 2021
Ο Μοχαμέντ Μαντί Καμαρά στον αγώνα Ολυμπιακός - Νεφτσί Μπακού, 21 Ιουλίου 2021 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 22.07.2021
Ένα γκολ του Καμαρά στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για να δώσει την -εντός έδρας- νίκη στον Ολυμπιακό με 1-0 κόντρα στη Νεφτσί Μπακού, την Τετάρτη (21/07), για τον β' προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.
Ο Ολυμπιακός επικράτησε, την Τετάρτη (21/07), στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», με 1-0 της Νεφτσί Μπακού από το Αζερμπαϊτζάν και έτσι πήρε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο πλαίσιο του β' προκριματικού γύρου για το Τσάμπιονς Λιγκ.
Το «σεντόνι» του Champions League - Sputnik Ελλάδα, 1920, 21.07.2021
Champions League: Επέστρεψε στο MEGA – Κάθε Τετάρτη ένας αγώνας LIVE
Η παρουσία του κόσμου στις κερκίδες του «Γεώργιος Καραϊσκάκης» έδωσε ώθηση στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι από το 10ο λεπτό και μετά πήραν μέτρα στο γήπεδο, ανέβασαν τον ρυθμό τους και έψαξαν για το γκολ.
Τον... γόρδιο δεσμό έλυσε ο Καμαρά, στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα κατέληξε σε εκείνον, ο οποίος βρισκόταν έξω από τα καρέ των Αζέρων, και με ένα ασύλληπτο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Ωστόσο, ο ίδιος αποδείχθηκε και μοιραίος παίκτης αφού, στο 44ο λεπτό, στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα βρήκε τον Αλασκάροφ στο πρόσωπο και αποβλήθηκε.
Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ (1-0), αλλά με αριθμητικό μειονέκτημα.
Στο δεύτερο μέρος και, συγκεκριμένα, στο 63ο λεπτό, η αριθμητική ανισορροπία των δύο ομάδων αποκαταστάθηκε αφού ο Ρέαμπτσιουκ βγήκε στην πλάτη του Τσελίκ και εκείνος τον χτύπησε στο πρόσωπο και είδε απευθείας την κόκκινη κάρτα.
Κατά συνέπεια, ο Ολυμπιακός επεδίωξε την επίτευξη δεύτερου τέρματος, αλλά δεν τα κατάφερε, με την ελληνική ομάδα να έχει προβάδισμα για την πρόκριση ενόψει της ρεβάνς του 1-0 στο Αζερμπαϊτζάν, σε μια εβδομάδα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μάρκοβιτς (78' Βρούσαι), Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (18' Βαλμπουενά), Καμαρά, Κούντε (69' Σουρλής), Ραντζέλοβιτς (46' Παπ Αμπού Σισέ), Χασάν (78' Αγκιμπού Καμαρά), Μασούρας.
ΝΕΦΤΣΙ ΜΠΑΚΟΥ: Μαμάντοβ, Μπότζι, Στάνκοβιτς, Τσελίκ, Λαβάλ, Χαραμίζ, Μαχμούντοβ (89' Μπασκε), Μπουγκρίν (86' Μπουλούντοφ), Μαμαντού, Αλασκάροφ (45' Αμπάσοβ), Κόλι (86' Νατσάνοβ).