- Sputnik Ελλάδα, 1920, 23.07.2021
Ολυμπιακοί Αγώνες 2021
Πλήρης κάλυψη για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Από την Τελετή Έναρξης μέχρι την Τελετή Λήξης, βρείτε εδώ τα σημαντικότερα γεγονότα από όλα τα αθλήματα, κατατάξεις, μετάλλια και τα κορυφαία στιγμιότυπα κάθε μέρας. Όλα τα νέα της ελληνικής αποστολής και των Ελλήνων αθλητών που συμμετέχουν στη διοργάνωση.

Τσιτσιπάς: Νίκησε τον Τιαφό με 2-0 και πέρασε στους "16"

© AP Photo / Thibault CamusΟ Στέφανος Τσιτσιπάς με ρακέτα
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με ρακέτα - Sputnik Ελλάδα, 1920, 27.07.2021
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 2-0 σετ του Φράνσις Τιαφόε.
Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που είχε πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση με τον Αμερικανό Τιαφό τον οποίο κέρδισε με 2-0 σετ (6-3, 6-4) για τον δεύτερο γύρο του μονού ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες και προκρίθηκε στους «16».
Ο Στέφανος, πήρε άτυπη ρεβάνς από τον Τιαφό για την ήττα του στο Wimbledon η οποία του κόστισε τον πρόωρο αποκλεισμό από το Grand Slam.
Αποκλεισμός για τον Γκιώνη - Sputnik Ελλάδα, 1920, 27.07.2021
Γκιώνης: Ήττα και αποκλεισμός σε ματς "θρίλερ" στους Ολυμπιακούς Αγώνες - Βίντεο
Σε αντίθεση με την τελευταία τους συνάντηση στο Wimbledon, ο Τσιτσιπά ήταν από την αρχή κυριαρχικός, πίεσε τον αντίπαλό του και έφτασε στην νίκη.
Ο Στέφανος στο πρώτο service game του, έσβησε το break point του αντιπάλου του και στη συνέχεια έκανε εκείνος το break για να προηγηθεί με 2-0. Στη συνέχεια, απλά κράτησε το σερβίς του και έφτασε εύκολα στο 1-0 με 6-3.
Στο δεύτερο σετ, έκανε λίγο αργότερα το break και συγκεκριμένα στο 5ο game. Από εκεί και πέρα ο Τσιτσιπάς διαχειρίστηκε εξαιρετικά το υπόλοιπο του αγώνα τον οποίο έκλεισε με 6-3, 6-4.
Πλέον, ο Στέφανος Τσιτσιπάς περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του από την αναμέτρηση του Ουμπέρ και του Κετσμάνοβιτς.

Πώς εξελίχθηκε ο αγώνας του Τσιτσιπά

Ο Φράνσις Τιαφό ξεκίνησε με break point στο 1ο game, αλλά ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα το σβήσει για να προηγηθεί με 1-0. Ο Στέφανος θα φτάσει σε break και στο 2-0 και θα το υπερασπιστεί με το σερβίς του για το 3-0.
Με love service game o Στέφανος Τσιτσιπάς θα προηγηθεί με 4-1 και με 5-2. Μειώνει με love service game σε 5-3, αλλά ο Τσιτσιπάς θα κλείσει το σετ στο 6-3 σε 38′.
Οι winners είναι 9-3 για τον Τσιτσιπά και τα αβίαστα λάθη 8-9.

Επίδειξη δύναμης

Στο 2ο σετ, ο Τιαφό αρχίζει με love service game (1-0) και θα σβήσει break point του αντιπάλου για να προηγηθεί με 2-1.
Ο Έλληνας θα έχει διπλό break point στο 5ο game και θα φτάσει στο 3-2 με break! Με νέο love service game θα πάει στο 4-2 και θα έχει χαμένο break point στο 7ο game.
Ακολούθως, ο Αμερικάνος θα μειώσει σε 4-3, αλλά ο Τσιτσιπάς με νέο love service game θα φτάσει στο 5-3. Ο Έλληνας θα κλείσει το σετ στο 6-4 και θα πάρει μια σπουδαία νίκη.

Τα στατιστικά του αγώνα

Ο αγώνας είχε διάρκεια 1,17 και οι πόντοι ήταν 66-17. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε 13 winners και 16 αβίαστα και 9 άσους, ενώ ο Φράνσις Τιαφό είχε μόλις 4 winners και 17 αβίαστα.
Ο Αμερικανός είχε και 3 διπλά σφάλματα. Τα μπρέικ πόιντ ήταν 2/4 και 0/1.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Είναι μεγάλη τιμή που εκπροσωπώ τα ελληνικά χρώματα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αναφερόμενος στον αγώνα του απέναντι στον αντίπαλο του από τον οποίο πήρε την άτυπη ρεβάνς για την πρόσφατη ήττα του στο Γουίμπλεντον δήλωσε:
«Η αφοσίωση μου στο παιχνίδι ήταν εξαιρετικά πολύ ψηλά και ήταν αυτό που μου ανέβασε το παιχνίδι και με έκανε να παίξω ένα καλό τένις σήμερα».
Όσο για την συμμετοχή του και την παρθενική του εμφάνιση σε Ολυμπιακούς Αγώνες ο Τσιτσιπάς επεσήμανε:
«Μου αρέσει η διοργάνωση μου αρέσει που είμαστε όλοι σε ένα χωριό (Ολυμπιακό) είναι η πρώτη μου εμπειρία σε Ολυμπιακούς Αγώνες το κλίμα είναι μοναδικό, είναι μεγάλη τιμή που μπορώ και εκπροσωπώ τα ελληνικά χρώματα στο τένις».
Για το πού μπορεί να φτάσει σε αυτό το Ολυμπιακό τουρνουά και ποιος είναι ο στόχος του, ο Έλληνας πρωταθλητής δήλωσε: «Μέχρι στιγμής δεν έχω βάλει κάποιο στόχο».