- Sputnik Ελλάδα, 1920, 23.07.2021
Ολυμπιακοί Αγώνες 2021
Πλήρης κάλυψη για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Από την Τελετή Έναρξης μέχρι την Τελετή Λήξης, βρείτε εδώ τα σημαντικότερα γεγονότα από όλα τα αθλήματα, κατατάξεις, μετάλλια και τα κορυφαία στιγμιότυπα κάθε μέρας. Όλα τα νέα της ελληνικής αποστολής και των Ελλήνων αθλητών που συμμετέχουν στη διοργάνωση.

Ελληνικές συμμετοχές: Ο απολογισμός της Πέμπτης (29/07)

© AFP 2021 / BEHROUZ MEHRIΟλυμπιακοί Αγώνες - Τόκιο
Ολυμπιακοί Αγώνες - Τόκιο - Sputnik Ελλάδα, 1920, 29.07.2021
Η νίκη – πρόκριση της εθνικής πόλο, η Κορακάκη, ο τελικός του Ντούσκου, τα κορίτσια της κωπηλασίας και το τέλος για Τσιτσιπά και Σάκκαρη.
«Γεμάτη» ήταν για τα ελληνικά χρώματα η 6η μέρα των Ολυμπιακών Αγώνων με χαρές αλλά και πίκρες.
Στην κωπηλασία κατ’ αρχάς, οι Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου κατέλαβαν την πέμπτη θέση στον τελικό της δικώπου. Στην πρώτη παρουσία τους σε Ολυμπιακούς Αγώνες, οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες σημείωσαν επίδοση 6:57.11.
Η Μαρία Κυρίδου και η Χριστίνα Μπούρμπου - Sputnik Ελλάδα, 1920, 29.07.2021
Τα συγκλονιστικά λόγια παρηγοριάς και η αγκαλιά της Κυρίδου στην Μπούρμπου μετά την κούρσα - Βίντεο
Από την άλλη, ο Στέφανος Ντούσκος προκρίθηκε στον τελικό του απλού σκιφ. Ο Γιαννιώτης πρωταθλητής κατέκτησε την πρώτη θέση στην 2η ημιτελική σειρά του αγωνίσματος με επίδοση 6:41.61.
Όσον αφορά πάλι στην κωπηλασία, για τις θέσεις κατάταξης 7-12 θα παλέψει η Αννέτα Κυρίδου στο απλό σκιφ, καθώς αποκλείστηκε από τον τελικό του αγωνίσματος, αφού τερμάτισε στην 6η και τελευταία θέση της 1ης ημιτελικής σειράς.
Η Άννα Κορακάκη στα 25μ σπορ πιστόλι τα πήγε εξαιρετικά στον πρώτο προκριματικό. Η δις Ολυμπιονίκης με επίδοση 294/300 στις βολές ακριβείας, κατέχει την 2η θέση κι ενώ απομένει ακόμη ένας προκριματικός γύρος. Η συμμετοχή στον τελικό θα κριθεί αύριο, μετά τον προκριματικό γύρο rapid.
Η εθνική Ανδρών του Πόλο αγχώθηκε αλλά με γκολ του Αργυρόπουλου στα 32’’ για το φινάλε νίκησε με 10-9 την Ιαπωνία στο πόλο για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου και προκρίθηκε στην 8άδα.
Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη δεν θα μπορέσουν να διεκδικήσουν μετάλλιο στο μεικτό διπλό του Ολυμπιακού τουρνουά τένις. Το ελληνικό δίδυμο ηττήθηκε στον προημιτελικό γύρο με 4-6, 6-4, 6-10 από την ομάδα της Αυστραλίας (Τζον Πιρς και Άσλεϊ Μπάρτι) και ολοκλήρωσε την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.
Ολυμπιακοί Αγώνες κάμερα - Sputnik Ελλάδα, 1920, 28.07.2021
Ολυμπιακοί Αγώνες 2021: Οι ελληνικές συμμετοχές και το τηλεοπτικό πρόγραμμα για την Πέμπτη (29/07)
Η Ευαγγελία Ψάρρα αποχαιρέτησε το Τόκιο, καθώς πρωταθλήτρια της τοξοβολίας, η οποία συμμετείχε για 6η φορά στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση, αποκλείσθηκε μετά την ήττα της στη φάση των "64" από την Εν Τσία Λιν από την Κινεζική Ταϊπέι με 6-4.
Στην ιστιοπλοΐα, σε τροχιά μεταλλίων κινούνται οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής. Συγκεκριμένα, ανέβηκαν στην 4η θέση της γενικής κατάταξης με 14 βαθμούς ποινής μετά τις δύο σημερινές κούρσες στην κατηγορία σκαφών 470 ανδρών. Το ελληνικό πλήρωμα ολοκλήρωσε την 3η ιστιοδρομία στην 3η θέση, ενώ ακυρώθηκε στην 4η.
Η Βασιλεία Καραχάλιου έχασε έδαφος υποχωρώντας στην 9η θέση της γενικής κατάταξης στα Laser Radial Γυναικών, με 75 βαθμούς ποινής μετά την ολοκλήρωση της 8ης ιστιοδρομίας. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε 9η στην 7η κούρσα και 26η στην 8η.
Στα Finn, o Γιάννης Μιτάκης «έπεσε» στην 11η θέση της γενικής κατάταξης των Finn, έχοντας 44 βαθμούς ποινής. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε 11ος στην 5η ιστιοδρομία και 10ος στην 6η.
Όσον αφορά στα 470 στις Γυναίκες, στην 17η θέση της γενικής κατάταξης στα 470 γυναικών, με 39 βαθμούς ποινής, υποχώρησαν οι Αιμιλία Τσουλφά και Αριάδνη Σπανάκη. Οι Ελληνίδες αθλήτριες ακυρώθηκαν για πρόωρη εκκίνηση στην 3η ιστιοδρομία, ενώ κατέλαβαν την στη 17η θέση στην 4η κούρσα.
Τέλος, ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στα RS:Χ οι Βύρων Κοκκαλάνης και Κατερίνα Δίβαρη.
Ο Έλληνας ιστιοπλόος κατετάγη 11ος με 110 βαθμούς ποινής, μετά την διεξαγωγή των σημερινών ιστιοδρομιών και τερμάτισε 7ος στην 10η, 8ος στην 11η και 4ος στη 12η κούρσα. Έτσι, έμεινε εκτός της κούρσας των μεταλλίων για λίγο.
Με τη σειρά της, η Δίβαρη ολοκλήρωσε στη 19η θέση της γενικής κατάταξης, με 204 βαθμούς ποινής, την παρουσία της στα RS:X γυναικών. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν κατάφερε να πλασαριστεί στην πρώτη δεκάδα που θα συνεχίσει στον τελικό, αφού στη 10η ιστιοδρομία τερμάτισε 19η, στην 11η ήταν και πάλι 19η και στην τελευταία και 12η κούρσα ήταν 23η.