- Sputnik Ελλάδα, 1920, 23.07.2021
Ολυμπιακοί Αγώνες 2021
Πλήρης κάλυψη για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Από την Τελετή Έναρξης μέχρι την Τελετή Λήξης, βρείτε εδώ τα σημαντικότερα γεγονότα από όλα τα αθλήματα, κατατάξεις, μετάλλια και τα κορυφαία στιγμιότυπα κάθε μέρας. Όλα τα νέα της ελληνικής αποστολής και των Ελλήνων αθλητών που συμμετέχουν στη διοργάνωση.

Μαρία Κυρίδου - Χριστίνα Μπούρμπου: Στην 5η θέση της κωπηλασίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες

© Φωτογραφία : Instagram / maria_kyridouΗ Μαρία Κυρίδου και η Χριστίνα Μπούρμπου
Η Μαρία Κυρίδου και η Χριστίνα Μπούρμπου - Sputnik Ελλάδα, 1920, 29.07.2021
Εκτός βάθρου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο έμειναν η Μαρία Κυρίδου και η Χριστίνα Μπούρμπου αφού στον τελικό της δικώπου γυναικών, τα ξημερώματα της Πέμπτης (29/07, ώρα Ελλάδας), πήραν την 5η θέση.
Δεν μπήκαν στα μετάλλια η Μαρία Κυρίδου και η Χριστίνα Μπούρμπου αφού, τα ξημερώματα της Πέμπτης (29/07, ώρα Ελλάδας), στον τελικό της δικώπου γυναικών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, κατέλαβαν την 5η θέση.
Η Χαϊντιλίν Ντίαζ από τις Φιλιππίνες στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, 26 Ιουλίου 2021 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 29.07.2021
Φιλιππίνες: Δίνουν 600.000 $ και σπίτια στην αθλήτρια που κέρδισε το πρώτο ολυμπιακό χρυσό μετάλλιο
Συγκεκριμένα, το ελληνικό δίδυμο έμεινε από νωρίς πίσω στην κούρσα, με την ομάδα του Καναδά να παίρνει προβάδισμα.
Μετά τα 1.000 μέτρα, δηλαδή έπειτα από τα μισά της κούρσας, ο Καναδάς έχασε το προβάδισμα και έτσι η Νέα Ζηλανδία ηγήθηκε μέχρι και τον τερματισμό, ενώ η Μαρία Κυρίδου και η Χριστίνα Μπούρμπου ήταν περίπου 8 δευτερόλεπτα πίσω από την πρώτη θέση.
Λίγο πριν από τον τερματισμό, το ρωσικό πλήρωμα έκανε την επίθεσή του, αλλά δεν μπόρεσε να «κλέψει» τη νίκη από αυτό της Νέας Ζηλανδίας και περιορίστηκε στη δεύτερη θέση, με τον Καναδά στην τρίτη.
Παρά την προσπάθεια των Ελληνίδων αθλητριών, αυτές δεν μπόρεσαν να καταλάβουν καλύτερη θέση από την 5η.