- Sputnik Ελλάδα, 1920

Άρης: Πικρός αποκλεισμός από την Ευρώπη στο 121ο λεπτό παρά τη νίκη κόντρα στην Αστάνα

© Φωτογραφία : INTIME SPORTS / Αχιλλέας ΧήραςΣτιγμιότυπο από τον αγώνα Άρης - Αστάνα, 29 Ιουλίου 2021
Στιγμιότυπο από τον αγώνα Άρης - Αστάνα, 29 Ιουλίου 2021 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 30.07.2021
Μπορεί ο Άρης να επικράτησε με 2-1 της Αστάνα, την Πέμπτη (29/07), αλλά αποκλείστηκε στην παράταση από τη συνέχεια του Europa Conference League με συνολικά τέρματα 2-3.
Ο Άρης, δυστυχώς, αποκλείστηκε από τη συνέχεια του νέου Europa Conference League καθώς, την Πέμπτη (29/07), δέχθηκε καθοριστικό γκολ από την Αστάνα στο 121o λεπτό της αναμέτρησης και έτσι, παρά τη νίκη με 2-1, είπε «αντίο» στη διοργάνωση.
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Βελέζ - ΑΕΚ, 22 Ιουλίου 2021 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 30.07.2021
AEK: Πρόωρο "αντίο" στην Ευρώπη - Οδυνηρός αποκλεισμός στα πέναλτι από την Βέλεζ
Συγκεκριμένα, o Άρης πίεσε από την έναρξη της αναμέτρησης μιας και έπρεπε να ανατρέψει το εις βάρος του 2-0 και έτσι, στο 36ο λεπτό, ’ ο Νεπογκόντοφ δεν απέκρουσε καλά την κεφαλιά του Φαμπιάνο και ο Μάνος αξιοποίησε την ευκαιρία που του δόθηκε και «έγραψε» το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Εν συνεχεία, στο δεύτερο μέρος, οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα χάρη στο γκολ του Σάσα στο 78ο λεπτό (2-0) και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Άρη να αγωνίζεται με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ματέο Γκαρσία στο 86'.
Κατά την παράταση, όλα έδειχναν πως όλα θα κρίνονταν στη διαδικασία των πέναλτι αλλά, στο 121ο λεπτό, ο Μπίτρι με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-1 και έστειλε την ομάδα του Καζακστάν στην επόμενη φάση του Europa Conference League.
ΑΡΗΣ: Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Σάσα, Ματίγια, Μαντσίνι, Μπερτόγλιο, Μπρούνο Γκάμα, Μάνος.
ΑΣΤΑΝΑ: Νεπογκόντοβ, Ρουκάβινα, Μπίτρι, Τομάσεβιτς, Μπεϊσεμπέκοβ, Εμπόνγκ, Κούατ, Τσουπέρκα, Μπετσιράι, Εουζένιο, Μπαρσεγκιάν.