- Sputnik Ελλάδα, 1920, 23.07.2021
Ολυμπιακοί Αγώνες 2021
Πλήρης κάλυψη για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Από την Τελετή Έναρξης μέχρι την Τελετή Λήξης, βρείτε εδώ τα σημαντικότερα γεγονότα από όλα τα αθλήματα, κατατάξεις, μετάλλια και τα κορυφαία στιγμιότυπα κάθε μέρας. Όλα τα νέα της ελληνικής αποστολής και των Ελλήνων αθλητών που συμμετέχουν στη διοργάνωση.

Χάλκινος ο Λευτέρης Πετρούνιας στους Ολυμπιακούς Αγώνες - Ο άρχοντας των κρίκων ξανά στο βάθρο

© AFP 2021 / Lionel BonaventureΛευτέρης Πετρούνιας
Λευτέρης Πετρούνιας - Sputnik Ελλάδα, 1920, 02.08.2021
Ο "άρχοντας των κρίκων" κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.
Ο Λευτέρης Πετρούνιας είχε κάνει εντυπωσιακή εμφάνισή του στον προκριματικό των κρίκων και είχε πάρει πανηγυρικά την πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος, όπου και εκεί θριάμβευσε. Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.
Ο Λευτέρης Πετρούνιας αγωνίστηκε ως 7ος στον τελικό των κρίκων και ο Έλληνας γυμναστής κατέκτησε την τρίτη θέση.
Ο Έλληνας πρωταθλητής των κρίκων και ολυμπιονίκης Λευτέρης Πετρούνιας - Sputnik Ελλάδα, 1920, 29.06.2021
Λευτέρης Πετρούνιας στο Sputnik: Παραλίγο να καταρρεύσω ψυχολογικά, αντλώ δύναμη απ' τα παιδάκια μου

Ο άρχοντας των κρίκων μας έκανε υπερήφανους

Οι εφτά αντίπαλοι του ήταν οι Αρτούρ Ζανέτι (Βραζιλία), Χάο Γιόου (Κίνα), Γιανγκ Λιου (Κίνα), Ντενίς Αμπλιαζίν (Ρωσία), Ιμπραΐμ Τσολάκ (Τουρκία), Σαμίρ Αΐτ Σαΐντ (Γαλλία) και Αντέμ Ασίλ (Τουρκία).
Υπενθυμίζουμε πως ο προπονητής του, Δημήτρης Ράφτης τόνισε πως τον Νοέμβριο του 2019 ο Λευτέρης Πετρούνιας ήταν ουσιαστικά εκτός Ολυμπιάδας και είναι θαύμα που έδωσε το παρών στο Τόκιο παίρνοντας την πρόκριση στον τελευταίο του αγώνα στην Ντόχα.
Ο Λευτέρης Πετρούνιας το 2018 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 30.07.2021
Προπονητής Πετρούνια: Κράτησε για τον τελικό την εμφάνιση της ζωής του
Στις δύο πρώτες θέσεις ανέβηκαν οι Κινέζοι αντίπαλοι του, οι οποίοι έκαναν ένα άψογο πρόγραμμα.

Το βηματάκι που τον έστειλε στην 3η θέση

Μετά από το χρυσό μετάλλιο στο Ρίο το 2016 ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο στους κρίκους με τη βαθμολογία του στους 15.200 βαθμούς.
Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε ένα μικρό επιπλέον βηματάκι στην έξοδο τού και αυτό ήταν που του στέρησε το χρυσό μετάλλιο.
Υπενθυμίζουμε πως ο 31χρονος γυμναστής είχε κάνει μια σοβαρή επέμβαση στον αριστερό ώμο και είχε δώσει μάχη με το χρόνο για να βρεθεί στο Τόκιο.