- Sputnik Ελλάδα, 1920, 23.07.2021
Ολυμπιακοί Αγώνες 2021
Πλήρης κάλυψη για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Από την Τελετή Έναρξης μέχρι την Τελετή Λήξης, βρείτε εδώ τα σημαντικότερα γεγονότα από όλα τα αθλήματα, κατατάξεις, μετάλλια και τα κορυφαία στιγμιότυπα κάθε μέρας. Όλα τα νέα της ελληνικής αποστολής και των Ελλήνων αθλητών που συμμετέχουν στη διοργάνωση.

Τεντόγλου: Ταξίδεψε στην κορυφή του βάθρου και στην κατάκτηση του χρυσού με σπουδαίο άλμα στα 8,41

© AFP 2021 / Andrej IsakovicO Μίλτος Τεντόγλου διαγωνίζεται στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στο Βερολίνο
O Μίλτος Τεντόγλου διαγωνίζεται στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στο Βερολίνο - Sputnik Ελλάδα, 1920, 02.08.2021
Δείτε το συγκλονιστικό άλμα του 23χρονου Μίλτου Τεντόγλου στα 8 μέτρα και 41 εκατοστά με το οποίο και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.
Ο πρωταθλητής Μίλτος Τεντόγλου, με το ασύλληπτο άλμα του στα 8 μέτρα και 41 εκατοστά, κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.
Σε έναν αγώνα, που όλα έδειχναν να μην εξελίσσονται θετικά για τον 23χρονο πρωταθλητή από τα Γρεβενά, στο τελευταίο και καθοριστικό του άλμα έδειξε την κλάση του και με 8,41μ.
Ο βασικός του αντίπαλος, Χουάν Μιγκέλ Ετσεβερία, είχε ακριβώς ίδιο άλμα αλλά ο Τεντόγλου είχε καλύτερη δεύτερη προσπάθεια (8,15μ. αντί 8,09μ.) και κέρδισε το χρυσό.
Ο χρυσός Ολυμπιονίκης δήλωσε «τυχερός» μετά το τέλος του αγώνα, αναφέροντας πως οι πρώτες του προσπάθειες ήταν χάλια.
«Δεν το περίμενα να κερδίσω, ειδικά έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας. Ήμουν τυχερός σήμερα, αλλά και άτυχος μαζί, γιατί δεν έκανα καθόλου καλά άλματα στην αρχή» είπε ο Τεντόγλου στην ΕΡΤ.
«Δεν ξέρω γιατί ήταν έτσι οι πρώτες πέντε προσπάθειές μου. Ήταν χάλια. Δεν ξέρω τι έπαθα. Σαν να είχαν αγχωθεί, δεν ξέρω.» σημείωσε, ακόμη, και τόνισε πως «στο τέλος έκανα ακριβώς την ίδια επίδοση με τον πρώτο».
Όσον αφορά στον Κουβανό, είπε πως σήμερα ήταν καλύτερος από εκείνον και "νιώθω λίγο κάπως που κέρδισα. Νιώθω τυχερός".
Στέφανος Ντούσκος στην Αθήνα - Sputnik Ελλάδα, 1920, 02.08.2021
Στέφανος Ντούσκος: Αποθέωση με το που πάτησε το πόδι του στο "Ελευθέριος Βενιζέλος"