- Sputnik Ελλάδα, 1920

UEFA Super Cup: Χρειάστηκαν τα πέναλτι για να το σηκώσει η Τσέλσι

© AFP 2021 / Paul EllisΣτην Τσέλσι το UEFA Super Cup 2021, 11 Αυγούστου 2021
Στην Τσέλσι το UEFA Super Cup 2021, 11 Αυγούστου 2021 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 12.08.2021
Στα "μπλε" βάφτηκε το UEFA Super Cup 2021 μιας και η Τσέλσι το κατέκτησε, στο Μπέλφαστ, την Τετάρτη (11/08), νικώντας τη Βιγιαρεάλ με 6-5 στα πέναλτι αφού η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε με σκορ 1-1.
Η Τσέλσι, μετά το Champions League, πήρε την Τετάρτη (11/08) και το UEFA Super Cup 2021 αφού επικράτησε με 6-5 στα πέναλτι (κ.δ. 1-1) της Βιγιαρεάλ, κατόχου του Europa League, στον αγώνα που διεξήχθη στο Μπέλφαστ.
Η πρώτη εικόνα του Μέσι με τη φανέλα της Παρί - Sputnik Ελλάδα, 1920, 11.08.2021
Αυτός είναι ο λόγος που ο Μέσι θα φορά τη φανέλα με το 30 στην Παρί
Κατά πρώτο ημίχρονο, η Τσέλσι είχε το πάνω χέρι αφού έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο και έφτασε να έχει κατοχή μπάλας μέχρι και 75%.
Έτσι, το 1-0 ήρθε με τον Ζίγες στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης, ο οποίος αξιοποίησε τη σέντρα του Χάβερτς εφόσον βρέθηκε στην «καρδιά» της άμυνας της Βιγιαρεάλ.
Ωστόσο, τα δεδομένα άλλαξαν λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους, καθώς ο Ζίγες τραυματίστηκε και τη θέση του πήρε ο Πούλισιτς.
Η Βιγιαρεάλ, κατά το δεύτερο μέρος, άλλαξε την εικόνα της και έφτασε στην ισοφάριση (1-1) στο 73ο λεπτό χάρη στο εκπληκτικό πλασέ του Μορένο, ο οποίος «έκρυψε» την μπάλα από την άμυνα της Τσέλσι παίζοντας το ένα-δύο με τον Ντιά.
Χωρίς να αλλάξει κάτι, το 90λεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-1 και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, με την Τσέλσι να αγγίζει το γκολ στο 108ο λεπτό, αλλά ο Ασένχο είπε «όχι» στον Μάουντ.
Με τα πέναλτι να φαντάζουν μονόδρομο, ο Μεντί αντικαταστάθηκε από τον Κεπά στο 119ο λεπτό της αναμέτρησης και, μάλιστα, κατάφερε και μπλόκαρε τις προσπάθειες των Μαντί και Ραούλ Αλμπιόλ, οδηγώντας την Τσέλσι στην κατάκτηση του τροπαίου.
ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί (119’ Κέπα), Τσαλόμπα, Ζουμά (66’ Κρίστενσεν), Ρούντιγκερ, Μάρκος Αλόνσο, Χάντσον-Οντόι (82’ Αθπιλικουέτα), Καντέ (65’ Ζορζίνιο), Κόβατσιτς, Χάβερτς, Ζίγες (43’ Πούλισιτς), Βέρνερ (65’ Μάουντ).
ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Σέρχιο Ασένχο, Φόιθ, Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Πεντράθα (58’ Εστουπινιάν), Καπού (70’ Γασπάρ), Τριγέρος (71’ Μόι Γκόμεθ), Πίνο (90’ Μαντί), Μορένο (85’ Μορλάνες), Ζεράρδ Μορένο, Ντιά (86’ Ράμπα).