- Sputnik Ελλάδα, 1920

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα – "Χάλκινος" ο Δημήτρης Μπακοχρήστος

Ο Παραολυμπιονίκης Δημήτρης Μπακοχρήστος - Sputnik Ελλάδα, 1920, 26.08.2021
Ο Ελληνας πρωταθλητής της άρσης βαρών σε πάγκο ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο Τόκιο.
Συνεχίζονται οι επιτυχίες για τα ελληνικά χρώματα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.
Την Πέμπτη (26/08) ο Δημήτρης Μπακοχρήστος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των -54 κ. στην άρση βαρών σε πάγκο.
Ο Παραολυμπιονίκης Πάνος Τριανταφύλλου - Sputnik Ελλάδα, 1920, 25.08.2021
Παραολυμπιακοί Αγώνες: Ήρθε το πρώτο μετάλλιο - Χάλκινο ο Τριανταφύλλου στη σπάθη
Ο Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, καθώς σήκωσε 165κ.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Καζάκος Ντεγκτιάρεφ με 174κ., ενώ το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Μπουρλόν με 165κ.
Ο Μπακοχρήστος είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες (157κ., 163κ., και 165κ.). Η τρίτη προσπάθεια ήταν αυτή που του χάρισε το μετάλλιο, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής στάθηκε άτυχος, καθώς ο Μπουρλόν ήταν μερικά γραμμάρια πιο ελαφρύς (52.95, αντί 53.10) και φόρεσε αυτός το ασημένιο μετάλλιο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε Παραολυμπιακούς Αγώνες κατακτά το χάλκινο μετάλλιο, καθώς είχε ανέβει στο βάθρο και στο Ρίο.
Ο χρυσός παραολυμπιονίκης της κολύμβησης, Δήμος Μιχαλεντζάκης - Sputnik Ελλάδα, 1920, 25.08.2021
Παραολυμπιακοί Αγώνες: Συνεχίζονται οι επιτυχίες - "Χάλκινος" και ο Μιχαλεντζάκης στην κολύμβηση
Αυτό είναι το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες.