- Sputnik Ελλάδα, 1920

"Χάλκινος" Παραολυμπιονίκης ο Αντώνης Τσαπατάκης

© Φωτογραφία : ΕΡΤΑντώνης Τσαπατάκης
Αντώνης Τσαπατάκης - Sputnik Ελλάδα, 1920, 29.08.2021
Μεγάλη επιτυχία για τον Αντώνη Τσαπατάκη, ο οποίος κατέκτησε την τρίτη θέση στο Τόκιο.
Ο Αντώνης Τσαπατάκης κατέκτησε την τρίτη θέση στον τελικό των 100 μέτρων πρόσθιο SB4 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο της Ιαπωνίας.
Ο Έλληνας πρωταθλητής κολύμπησε σε χρόνο 1:40.20 και θα κρεμάσει στο στήθος του το χάλκινο μετάλλιο.
Ο Ρώσος κολυμβητής Τσερνιάεφ έκανε παγκόσμιο ρεκόρ με χρόνο 1:31.96, ενώ στην δεύτερη θέση ήταν ο Κολομβιανός Φουέντες με 1:35.86.
Αυτό είναι το τέταρτο χάλκινο μετάλλιο που έχει κατακτήσει η ελληνική αποστολή στο Τόκιο, ενώ ο Θανάσης Κωνσταντινίδης κατέκτησε το αργυρό στον στίβο.
Με ανάρτησή του στα social media, o υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης, συνεχάρη τον Αντώνη Τσαπατάκη.
«Θερμά συγχαρητήρια στον Παραολυμπιονίκη κολυμβητή μας, Αντώνη Τσαπατάκη. Με επιμονή και πίστη δικαιώθηκε και ανεβαίνει στο βάθρο των 100μ. πρόσθιο, έπειτα από τις 4ες θέσεις σε Λονδίνο και Ρίο» έγραψε.