- Sputnik Ελλάδα, 1920

Μεντβέντεφ: Νίκησε τον Τζόκοβιτς στον τελικό του US Open - Κατέκτησε το πρώτο του Grand Slam (0-3)

© Sputnik / Vladimir Pesnya / Μεταφορά στο αρχείο φωτογραφίαςΟ Ντανίλ Μεντβέντεφ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο
Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο - Sputnik Ελλάδα, 1920, 13.09.2021
Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ κατατρόπωσε τον Νόβακ Τζόκοβιτς του οποίου και επικράτησε με 0-3 (4-6, 4-6, 4-6) σετ για να κατακτήσει τον πρώτο του τίτλο Grand Slam.
Σε όλο το ματς, που διήρκεσε λίγο περισσότερο από δύο ώρες, ο Ρώσος τενίστας ήταν ανώτερος από τον Τζόκοβιτς, ο οποίος ήταν σωματικά και συναισθηματικά κουρασμένος. Είναι το πρώτο τουρνουά Grand Slam για τον Daniil Medvedev, ο οποίος ήταν ήδη στον τελικό του US Open το 2019, όπου υπέκυψε σε έναν συναρπαστικό αγώνα ενάντια στον Rafael Nadal από το Manacor. Το 2020 ο Μεντβέντεφ έφτασε μόνο στον ημιτελικό.
Αλλά ο τελικός του 2021 ήταν εξίσου ενδιαφέρον, καθώς ήταν η πρώτη φορά που οι δύο καλύτεροι τενίστες στον κόσμο ήρθαν αντιμέτωποι στον τελικό αυτού του τουρνουά. Επιπλέον, θα μπορούσε να ήταν το 21ο Grand Slam για τον Τζόκοβιτς, ο οποίος επί του παρόντος ισοδυναμεί με τον Ρότζερ Φέντερερ και τον Ραφαέλ Ναδάλ στο σύνολο των τουρνουά αυτού του διαμετρήματος.
Μπορεί ο Νόβακ Τζόκοβιτς να ήθελε να γράψει ραντεβού με την ιστορία, ο Ντανίλ Μεντβέντεφ όμως του χάλασε τα σχέδια κερδίζοντάς τον με 3-0 (4-6, 4-6, 4-6) σετ, σε έναν αγώνα που ο Ρώσος δεν άφησε περιθώριο στον Νόλε, κατακτώντας έτσι το US Open όντας και ο πρώτος Grand Slam τίτλος του.
Στο δρόμο προς τον τελικό, ο Ρώσος τενίστας, ο οποίος έλαβε μια επιταγή 2,5 εκατομμυρίων δολαρίων για τη νίκη του, έπαιξε ένα σχεδόν τέλειο παιχνίδι, χάνοντας μόλις ένα σετ σε έξι αγώνες. Τέσσερις από αυτούς τους αγώνες τελείωσαν σε λιγότερο από δύο ώρες, κάτι που είναι πολύ λίγο για ματς των πέντε σετ. Έτσι, ο Μεντβέντεφ πέρασε συνολικά 11 ώρες και 51 λεπτά, έναντι 17 ωρών και 26 λεπτών για τον Νόλε.

«Έχασα σε δύο τελικούς. Θέλω να κερδίσω στον τρίτο. Πρόκειται για τένις. Έχουμε δύο παίκτες και μόνο ένας θα κερδίσει. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί, αλλά θα προσπαθήσω να κάνω περισσότερα από ό, τι στις δύο πρώτες φορές», είπε ο Μεντβέντεφ πριν από τον τελικό.