- Sputnik Ελλάδα, 1920

Ολυμπιακός: Τον λύτρωσε ο Ρέαμπτσιουκ κόντρα στην Άντβερπ

© Φωτογραφία : INTIME SPORTS / Αλέξανδρος ΜαρόπουλοςΠανηγυρισμοί των παικτών του Ολυμπιακού κόντρα στην Άντβερπ για το UEFA Europa League, 16 Σεπτεμβρίου 2021
Πανηγυρισμοί των παικτών του Ολυμπιακού κόντρα στην Άντβερπ για το UEFA Europa League, 16 Σεπτεμβρίου 2021 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 17.09.2021
Με το δεξί άρχισε, την Πέμπτη (16/09), τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του UEFA Europa League ο Ολυμπιακός αφού, χάρη σε γκολ του Ρέαμπτσιουκ στο 87ο λεπτό, νίκησε με 2-1 την Άντβερπ στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".
Το γκολ του Ρέαμπτσιουκ στο 87ο λεπτό έδωσε, την Πέμπτη (16/09), τη λύτρωση στον Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας με 2-1 κόντρα στην Άντβερπ για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου του UEFA Europa League.
Η τρίτη εμφάνιση της Νιούελς Όλντ Μπόις για τον Ντιέγκο Μαραντόνα - Sputnik Ελλάδα, 1920, 16.09.2021
Ντιέγκο Μαραντόνα: Η απίθανη εμφάνιση της ομάδας της Αργεντινής προς τιμήν του – Βίντεο
Κατά το πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και, μάλιστα, στο 37ο λεπτό ο Ελ Αραμπί έβαλε το πόδι του στην πορεία της μπάλας, την έστειλε στα δίχτυα της Άντβερπ αλλά το γκολ ακυρώθηκε γιατί ο VAR έδειξε πως ο παίκτης ήταν εκτεθειμένος.
Στο 41ο λεπτό, ο Φίσερ λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά εκμεταλλευόμενος την ασυνεννοησία Σισέ - Παπασταθόπουλου, αλλά το πλασέ που επιχείρησε, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της «ερυθρόλευκης» εστίας και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.
Στο δεύτερο μέρος, ο Ελ Αραμπί άνοιξε το σκορ (1-0) στο 52ο λεπτό, όταν αξιοποίησε σέντρα του Καμαρά από δεξιά, προ του Ναϊνγκολάν, και με καταπληκτική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Άντβερπ.
Οι θεατές στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», όμως, «πάγωσαν» στο 74ο λεπτό, όταν ο Μπενσόν έκανε τη σέντρα από δεξιά προ του Εμβιλά και ο Σαμάτα με κεφαλιά σκόραρε, «γράφοντας» το 1-1.
Παρ' όλα αυτά, ο Ρέαμπτσιουκ ανέτρεψε την κατάσταση στο 87ο λεπτό, καθώς με φοβερό αριστερό σουτ διαμόρφωσε το 2-1 και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (76' Βαλμπουενά), Μ. Καμαρά (81' Κούντε), Μπουχαλάκης, Α. Καμαρά (81' Βρουσάι), Αραμπί (88' Μπα), Ονιεκούρου (81' Τικίνιο).
ΑΝΤΒΕΡΠ (Μ. Ρίσκε): Μπουτέζ, Μπατάγιε, Ντε Λαέτ, Αλμέιδα, Μπούτα, Ναϊνγκολάν (67' Γκέρκενς), Φίσερ, Μιγιόσι (67' Μπενσόν), Σαμάτα, Βερστρέτε, Φρέι (79' Έγκεσταϊν).