- Sputnik Ελλάδα, 1920

"Γκέλα" Παναθηναϊκού: Ήττα 1-0 από τον ΠΑΣ στα Γιάννενα

© Φωτογραφία : NovasportsΤο γκολ του ΠΑΣ Γιάννινα απέναντι στον ΠΑΟ
Το γκολ του ΠΑΣ Γιάννινα απέναντι στον ΠΑΟ - Sputnik Ελλάδα, 1920, 18.09.2021
Το τρομερό σουτ του Γκαρντάβσκι στο 5ο λεπτό, έδωσε το "τρίποντο" στον ΠΑΣ και υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα της Superleague.
Ένα εκπληκτικό τέρμα του Γκαρντάβσκι, ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη στον ΠΑΣ Γιάννινα απέναντι στον Παναθηναϊκό, με 1-0 στους «Ζωσιμάδες».
Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημειώθηκε μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Περέα γύρισε την μπάλα και ο Γκαρντάβσκι έπιασε ένα τρομερό σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε στην εστία του Διούδη.
Δείτε εδώ το γκολ:
Το «τριφύλλι» απείλησε στο 42' αλλά ο Αϊτόρ δεν σημάδεψε σωστά μετά από σέντρα του Χουανκάρ.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά τα αντίπαλα καρέ.
ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ, Καραχάλιος (70′ Σιόντης), Περέα, Κόντε (42′ Μορέιρα, 86′ Μιλιντσεάνου).
Παναθηναϊκός: Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (70′ Βιγιαφάνιες), Αϊτόρ (70′ Παλάσιος), Βιτάλ (79′ Χατζηγιοβάνης), Λούντκβιστ (56′ Ιωαννίδης), Καρλίτος (79′ Μακέντα).