- Sputnik Ελλάδα, 1920

“Σίφουνας" η Μαρία: Νίκησε 2-0 σετ την Μαρτίνκοβα και προκρίθηκε στα ημιτελικά

© AFP 2021 / SARAH STIER / GETTY IMAGES VIA AFPΗ Μαρία Σάκκαρη πανηγυρίζει την ιστορική πρόκριση στους 8 του US Open
Η Μαρία Σάκκαρη πανηγυρίζει την ιστορική πρόκριση στους 8 του US Open  - Sputnik Ελλάδα, 1920, 24.09.2021
Η Ελληνίδα τενίστρια πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του τουρνουά της Οστράβα.
Σε άλλον έναν φετινό ημιτελικό προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη.
Η 26χρονη τενίστρια νίκησε με 2-0 (7-5, 6-3) σετ την Τερέζα Μαρτίνκοβα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά της Οστράβα.
Η Σάκκαρη ξεκίνησε το ματς με break και στη συνέχεια συντήρησε με άνεση το προβάδισμα.
Η Μαρία Σάκκαρη στο τουρνουά της Αγίας Πετρούπολης - Sputnik Ελλάδα, 1920, 23.09.2021
Έξαλλη η Σάκκαρη: Η Οσταπένκο της είπε "F…k you, b…” και ο διαιτητής έκανε πως δεν άκουσε
Στο 5-4 η Τσέχα αντέδρασε, πήρε πίσω το break και ισοφάρισε σε 5-5. Στο καθοριστικό game, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατάφερε, στην τρίτη ευκαιρία της, να «σπάσει» ξανά το σερβίς της αντιπάλου της και τελικά να πάρει το σετ με 7-5.
Η Μαρτίνκοβα κέρδισε το πρώτο γκέιμ, του δεύτερου σετ, αλλά η Σάκκαρη με ένα σερί 3-0 πήρε προβάδισμα και δεν το έχασε, κλείνοντας μάλιστα το παιχνίδι με ακόμη ένα break (6-3).
Αντίπαλος της 26χρονης πρωταθλήτριας στον ημιτελικό του Σαββάτου θα είναι, είτε η Πολωνή Ιγκα Σφιόντεκ (Νο 6 στην παγκόσμια κατάταξη και επικεφαλής του ταμπλό στην Οστράβα), είτε η Έλενα Ριμπάκινα από το Καζακστάν (Νο 16 στον κόσμο).