- Sputnik Ελλάδα, 1920

Μαρία Σάκκαρη: "Λύγισε" στον τελικό του Ostrava Open

© AFP 2021 / ANNE-CHRISTINE POUJOULATΗ Μαρία Σάκκαρη στο Roland Garros το 2021
Η Μαρία Σάκκαρη στο Roland Garros το 2021 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 26.09.2021
Έγραψε ιστορία ως η πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια που ανέβηκε στο top-10 της παγκόσμιας κατάταξης.
«Άδεια» εμφανίστηκε η Μαρία Σάκκαρη στον τελικό του Ostrava Open λυγίζοντας απέναντι στην εκπληκτική Ανέτ Κονταβέιτ, η οποία επικράτησε εύκολα με 2-0 σετ (6-2, 7-5).
Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, η οποία παρά την ήττα της «σκαρφάλωσε» στο top-10 της παγκόσμιας κατάταξης, δεν βρήκε λύσεις στα προβλήματα που της έβαλε η Εσθονή (No 30) στο κορτ, χάνοντας την ευκαιρία να κατακτήσει τον δεύτερο τίτλο της καριέρας της και πρώτο σε WTA 500, μετά από 9 συνεχόμενους χαμένους ημιτελικούς.
Η Κονταβέιτ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς κάνοντας πρώτη μπρέικ στο 4ο γκέιμ και παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα.
Την ίδια ώρα, η Σάκκαρη είχε πολλά αβίαστα λάθη και όχι μόνο δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του πρώτου σετ, αλλά δέχθηκε και δεύτερο μπρέικ για το 6-2 και το 1-0 της Εσθονής.
Διαφορετική ήταν πάντως η εικόνα του δεύτερου σετ, όπου η Σάκκαρη έδωσε «μάχη».
Αναγκάστηκε να σερβίρει δύο φορές με την πλάτη στον... τοίχο αντέχοντας ωστόσο μόνο τη μία, καθώς στο 6-5 δεν πήρε πόντο.
Η Σάκκαρη γνώρισε έτσι την ήττα με 2-0 στον τελικό της Οστράβα και έμεινε με τον τίτλο στο WTA του Ραμπάτ το 2019.
Όπως και να έχει πάντως, έγραψε ιστορία ως η πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια που ανέβηκε στο top-10 της παγκόσμιας κατάταξης.