- Sputnik Ελλάδα, 1920

Νέο θέμα με τον Τσιτσιπά: Έξαλλος ο αντίπαλός του – Τον κατηγορεί πως ο πατέρας του έδινε οδηγίες

© Φωτογραφία : Twitter/Tennis TVΤσιτσιπάς και Φονίνι στο γήπεδο
Τσιτσιπάς και Φονίνι στο γήπεδο - Sputnik Ελλάδα, 1920, 13.10.2021
Επεισοδιακό ήταν το τέλος της αναμέτρησης του Έλληνα τενίστα με τον Φάμπιο Φονίνι, καθώς ο Ιταλός ήταν φανερά εκνευρισμένος μαζί του.
Νέο ζήτημα προέκυψε με τον Στέφανο Τσιτσιπά, αλλά αυτή τη φορά δεν είχε να κάνει με toilet break.
O Έλληνας τενίστας τα ξημερώματα νίκησε με 2-1 σετ τον Φάμπιο Φονίνι και προκρίθηκε στους «16» του Indian Wells.
Όμως, ο Ιταλός παραπονέθηκε έντονα στον διαιτητή Γκρεγκ Άλενσγουορθ πως ο Τσιτσιπάς δεχόταν συμβουλές από τον πατέρα και προπονητή του, Απόστολο. Ο Φονίνι διαμαρτυρήθηκε στο 3ο σετ και συνέχισε να το κάνει και μετά το ματς.
Ο Άντι Μάρεϊ στο Ρολάν Γκαρός το 2017 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 31.08.2021
Το συνεχίζει ο Μάρεϊ: Ειρωνικό tweet για τον Τσιτσιπά - Το toilet break και ο Τζεφ Μπέζος
Στο 3-5 και ενώ ο Ιταλός σέρβιρε για να παραμείνει στο ματς, δέχτηκε ένα warning επειδή φώναξε κάτι προς το κοινό.
Ο Φονίνι διαμαρτυρήθηκε ξανά στον διαιτητή, λέγοντας πως ο αγώνας ήταν δύο εναντίον ενός, εννοώντας πως έπρεπε να αντιμετωπίσει και τον προπονητή του Τσιτσιπά.
Ο umpire προσπάθησε να πει στον Ιταλό πως το μόνο που άκουσε ήταν να τον ενθαρρύνει ο Τσιτσιπάς. Μετά τη λήξη του ματς, ο Φονίνι έδωσε συνέχεια, αφού παρότι έδωσε το χέρι του στον Τσιτσιπά, εξέφρασε το παράπονό του.