- Sputnik Ελλάδα, 1920

«Ασημένια» στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U20 η Εθνική Πόλο Νέων Γυναικών

© Φωτογραφία : Facebook / FINAΦάση από αγώνα της Εθνικής Νεανίδων Πόλο το 2021
Φάση από αγώνα της Εθνικής Νεανίδων Πόλο το 2021 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 16.10.2021
«Ασημένια» στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U20 η Εθνική Πόλο Νέων Γυναικών. Δεν τα κατάφερε η ελληνική ομάδα.
Δεν τα κατάφερε η Εθνική Πόλο Νέων Γυναικών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U20, που ολοκληρώθηκε απόψε, καθώς έχασε εύκολα στον τελικό από την Ισπανία με 10-5, αρκούμενη στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.
Η φάση - «κλειδί» του τελικού αποδείχθηκε πως ήταν ένα χαμένο πέναλτι της Μαρίας Μυριοκεφαλιτάκη (απέκρουσε η τερματοφύλακας Μαρτίνα Τέρε) στα μέσα της πρώτης περιόδου.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα εμφάνισε σημάδια κατάρρευσης σε άμυνα και επίθεση και μέσα σε δύο αγωνιστικά λεπτά δέχθηκε τέσσερα διαδοχικά γκολ, με την Ισπανία να παίρνει μεγάλο προβάδισμα με 5-1.
Ο Στίβεν Μπράντμπερι - Sputnik Ελλάδα, 1920, 15.10.2021
Ο πιο «τυχερός» αθλητής που κινδύνευσε να πεθάνει: Το κατά λάθος χρυσό και τα 4 χαμένα λίτρα αίματος
Αν και έπειτα βελτιώθηκε αμυντικά, η εθνική δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση και η λήξη του ημιχρόνου τη βρήκε να χάνει 6-1, σύμφωνα με το ΑΠΕ-ΜΠΕ.
Αν και τα δύο γκολ από τις Τριχά και Νίνου έδωσαν μία μικρή ελπίδα στην ελληνική ομάδα, αλλά η Κάμους με δύο δικά της τέρματα αποκατέστησε γρήγορα τη διαφορά των πέντε τερμάτων (8-3), την οποία οι Ισπανίδες υπερασπίστηκαν ως το τέλος.
Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την εθνική): 1-5, 0-1, 3-3, 1-1
Οι συνθέσεις:
Ελλάδα: Ζαφειράκη, Τριχά 1, Φουντωτού, Σιούτη, Κανετίδου 1, Γιαννοπούλου, Νίνου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Κατσιμπρή, Μπιτσάκου, Κοντονή 1, Τορνάρου, Καρύτσα.
Ισπανία: Χιμένεθ, Καρντόνα, Γκόμεθ, Α. Ρουίθ 3, Νόγκε, Πέρεθ, Φάρε 1, Πρατς, Καμαρένα 1, Κάμους 3, Ε. Ρουίθ 2, Παλάσιο, Τέρε