- Sputnik Ελλάδα, 1920

Δύο ελληνικά μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης

© Φωτογραφία : elop.grΜετάλλια στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Λουτράκι
Μετάλλια στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Λουτράκι - Sputnik Ελλάδα, 1920, 20.10.2021
Με διπλό ελληνικό θρίαμβο ξεκίνησε το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Βετεράνων στο Λουτράκι.
Οι Έλληνες αθλητές Αβραάμ Παπαδόπουλος και Απόστολος Στάμος κατέκτησαν το ασημένιο και το χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα στα 130 κιλά της Β’ κατηγορίας.
Ο Παπαδόπουλος στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Πάλης Βετεράνων αντιμετώπισε τον Τζόσεφ Τόμας Μπελάβια από τις Ηνωμένες Πολιτείες και επικράτησε με τεχνική υπεροχή (11-0).
Ο χορός του Λευτέρη Αυγενάκη - Sputnik Ελλάδα, 1920, 20.10.2021
Ο Λευτέρης Αυγενάκης έκλεψε την παράσταση με τον χορό του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βετεράνων
Στον τελικό, ο Έλληνας παλαιστής βρήκε απέναντί του τον Σουηδό Έντι Μπενγκστον ο οποίος αρχικά προηγήθηκε με 4-0 για να επικρατήσει τελικά του Παπαδόπουλου με πτώση.
Από την άλλη πλευρά, ο Απόστολος Στάμος στα προημιτελικά επικράτησε με 4-1 του Πολωνού Τόμας Μπούγιοτσεκ και στον ημιτελικό έχασε από τον μετέπειτα νικητή Μπένγκστον με τεχνική υπεροχή.
Στη συνέχεια, ο Στάμος νίκησε τον Κρίστοφερ Σον Πιρς από τις Ηνωμένες Πολιτείες και έφτασε στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου με πτώση επί του αντιπάλου του.
Στα 88 κιλά της Β’ κατηγορίας αγωνίστηκε ο Φίλιππος Μαρκάκης, ο οποίος ηττήθηκε με 8-0 από τον Σιόν Κρίσταμ Κινγκ από τις Ηνωμένες Πολιτείες.