- Sputnik Ελλάδα, 1920

«Τσαρίνα» Μαρία: Η Σάκκαρη νίκησε τη Χάλεπ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Kremlin Cup

© AP Photo / Thibault CamusΗ Μαρία Σάκκαρη στο Roland Garros
Η Μαρία Σάκκαρη στο Roland Garros - Sputnik Ελλάδα, 1920, 22.10.2021
Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια νίκησε με 2-0 σετ τη σπουδαία Ρουμάνα και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.
Η Μαρία Σάκκαρη πήρε μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Kremiln Cup επικρατώντας με 2-0 σετ (6-4, 6-4) της Σιμόνα Χάλεπ.
Η Ελληνίδα τενίστρια υπερκέρασε τη σπουδαία 30χρονη Ρουμάνα και πήρε πανάξια την πρόκριση.
Η Μαρία Σάκκαρη πανηγυρίζει στο US Open - Sputnik Ελλάδα, 1920, 21.10.2021
Έγραψε ιστορία η Σάκκαρη: Πέρασε αέρα στην 8άδα του Kremlin Cup και έκλεισε θέση στα WTA Finals
Στο πρώτο σετ, η Μαρία προηγήθηκε με 4-1, δέχθηκε break όταν σέρβιρε για το σετ (5-4), ωστόσο στη συνέχεια έφτασε σε νέο break (6-4) έπειτα από πέντε set point ένα game που κράτησε 8 λεπτά.
Με το «καλημέρα» στο 2ο σετ, η Σάκκαρη έκανε break και προηγήθηκε 2-0 και 5-1. Όμως, η Χάλεπ δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Με δυο σερί break πήρε τρία συνεχόμενα game και μείωσε σε 5-4, όμως η Μαρία στο τελευταίο game επιτέθηκε σωστά και πήρε το ματς με 6-4.
Αντίπαλος της Σάκκαρη θα είναι το Σάββατο στον ημιτελικό η Εκατερίνα Αλεξάντροβα.