- Sputnik Ελλάδα, 1920

Ένας από εμάς: «Τρελαμένος» προπονητής πανηγυρίζει στις εξέδρες με τους οπαδούς

© Φωτογραφία : Twitter/Sport Club do RecifeΟ Παραγουανός προπονητής Γκουστάβο Φλορεντίν
Ο Παραγουανός προπονητής Γκουστάβο Φλορεντίν - Sputnik Ελλάδα, 1920, 02.11.2021
Ο Γκουστάβο Φλορεντίν της Σπορτ Ρεσίφε έγινε ένα με τους φιλάθλους της ομάδας του μετά τη νίκη επί της Ατλέτικο Γκοϊανένσε.
Ο Παραγουανός προπονητής Γκουστάβο Φλορεντίν ήταν ο πρωταγωνιστής μιας μάλλον ασυνήθιστης κατάστασης την Κυριακή μετά τη νίκη της ομάδας του, Σπορτ Ρεσίφε, επί της Ατλέτικο Γκοϊανένσε για την 29η αγωνιστική του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος.
Ο 43χρονος προπονητής αποβλήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και έπρεπε να δει το υπόλοιπο ματς από τις εξέδρες. Στο 86ο λεπτό του αγώνα μόλις έγινε το 2-0 για την ομάδα του ο Φλορεντίν δεν δίστασε να ξεσπάσει.
Με τη νίκη αυτή η Ρεσίφε έφτασε τους 30 βαθμούς και δίνει μάχη για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Από την άφιξη του Φλορεντίν τον Σεπτέμβριο στον πάγκο της ομάδας, μετράει 4 νίκες, 2 ισοπαλίες και 6 ήττες και είναι τρεις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.