- Sputnik Ελλάδα, 1920

Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Ήττα της Εθνικής από την Ισπανία και αντίο Κατάρ

© Φωτογραφία : INTIME SPORTS / Στέλιος ΒολιτάκηςΣτιγμιότυπο από το ματς Ελλάδα - Ισπανία για την προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022, 11 Νοεμβρίου 2021
Στιγμιότυπο από το ματς Ελλάδα - Ισπανία για την προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022, 11 Νοεμβρίου 2021 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 12.11.2021
Η εντός έδρας ήττα την Πέμπτη (11/11) από την Ισπανία με 0-1 άφησε εκτός Μουντιάλ του 2022 την Εθνική Ομάδα.
Από τα 11 μέτρα τελείωσε το όνειρο της Εθνικής Ομάδας για πρόκριση στο Μουντιάλ του 2022, καθώς το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ποδοσφαίρου ηττήθηκε εντός έδρας την Πέμπτη (11/11) με 0-1 από την Ισπανία, λόγω του εύστοχου πέναλτι που εκτέλεσε ο Σαράμπια.
Συγκεκριμένα, το παιχνίδι άρχισε με την Εθνική Ομάδα ταμπουρωμένη πίσω από τη σέντρα προκειμένου να αποκόψει τον επιθετικό ρυθμό των Ισπανών. Ωστόσο, στο 21ο λεπτό, ο Ανδρούτσος πάσαρε στον Μασούρα, ο οποίος βγήκε στην κόντρα και σκόραρε, αλλά από αντικανονική θέση οπότε το γκολ ακυρώθηκε.
Chaos: Το πρώτο ελληνικό super car - Sputnik Ελλάδα, 1920, 11.11.2021
CHAOS: Πόσο κοστίζει το πρώτο ελληνικό supercar
Εν συνεχεία, στο 24ο λεπτό, από εκτέλεση κόρνερ του Σαράμπια, η μπάλα έφτασε στον Ινίγκο Μαρτίνεθ και αυτός βρέθηκε στο έδαφος ύστερα από μαρκάρισμα του Γιαννούλη. Ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι και εξέτασε τη φάση με τη βοήθεια του VAR. Ο Σαράμπια, λοιπόν, αξιοποίησε την «εσχάτη των ποινών» και «έγραψε» το 0-1, δύο λεπτά αργότερα.
Πάντως, στο 36ο λεπτό, η Ισπανία έφτασε κοντά στο 0-2 με τον Μοράτα, αλλά ο Βλαχοδήμος αποσόβησε τον κίνδυνο του τετ-α-τετ και το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.
Για το δεύτερο ημίχρονο, ο Φαν'τ Σχιπ προχώρησε σε αλλαγές και τόσο ο Τζόλης όσο και ο Λημνιός έβγαλαν διάθεση και ζωντάνια στον αγωνιστικό χώρο, που δεν μετουσιώθηκε σε γκολ και το σκορ έμεινε αμετάβλητο (0-1) μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης.
Ο Χακάν Τσαλχάνογλου - Sputnik Ελλάδα, 1920, 11.11.2021
Παίκτης περίμενε το πρώτο του παιδί κι ανακάλυψε την απιστία της συζύγου - Η κατάθλιψη και το πανό
Έτσι, λοιπόν, η Ισπανία αξιοποιώντας την γκέλα της Σουηδίας στην Τιφλίδα καθώς ηττήθηκε από τη Γεωργία με 2-0, έφτασε στους 16 βαθμούς αφήνοντας έναν πόντο πίσω τους Σκανδιναβούς με φόντο την απευθείας πρόκριση στα γήπεδα του Κατάρ όπου και θα παίξουν μεταξύ τους την Κυριακή (14/11), στις 21:45.
Η Εθνική Ομάδα θα ολοκληρώσει τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του Μουντιάλ του 2022, εντός έδρας, κόντρα στο Κόσοβο, στις 14 Νοεμβρίου (21:45).
ΕΛΛΑΔΑ (Φαν'τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Γούτας, Τζαβέλλας, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Σιώπης, Μπουχαλάκης (78' Πέλκας), Μάνταλος, Γιαννούλης (67' Λημνιός), Μασούρας (46' Τζόλης), Παυλίδης (46' Δουβίκας).
ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Καρβαχάλ, Μαρτίνεθ (89' Αθπιλικουέτα), Λαπόρτ, Γκαγιά, Γκάβι (65' Μπουσκέτς), Ρόδρι, Κόκε, Ντε Τομάς (57' Ροντρίγκο), Μοράτα (65' Φορνάλς), Σαράμπια (57' Όλμο).