- Sputnik Ελλάδα, 1920

Europa League: Ο Ολυμπιακός σφράγισε την πρόκριση στο 90' με νίκη επί της Φενερμπαχτσέ

© Φωτογραφία : INTIME SPORTS / Νίκος ΒήχοςΣτιγμιότυπο από τον αγώνα του Ολυμπιακού με τη Φενερμπαχτσέ, 25 Νοεμβρίου 2011
Στιγμιότυπο από τον αγώνα του Ολυμπιακού με τη Φενερμπαχτσέ, 25 Νοεμβρίου 2011 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 26.11.2021
Χάρη στο γκολ του Τικίνιο, στο 90ό λεπτό, ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0, την Πέμπτη (25/11), τη Φενερμπαχτσέ και έτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa League.
Σπουδαία νίκη πέτυχε στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», την Πέμπτη (25/11), ο Ολυμπιακός αφού επικράτησε με 1-0 της Φενερμπαχτσέ, «σφραγίζοντας» με αυτόν τον τρόπο την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Europa League.
Ειδικότερα, στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατα στη αναμέτρηση αλλά η τουρκική ομάδα, στο 18ο λεπτό, έφτασε κοντά στο 0-1 μιας και το αριστερό σουτ του Καχβετσί έξω από την περιοχή χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Βατσλίκ.
Ακόμα, οι Τούρκοι βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Μπερίσα με σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά, αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
Ο Καρίμ Μπενζεμά πανηγυρίζει το γκολ στο ματς Ρεάλ - Ουέσκα 3-2 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 24.11.2021
Σκάνδαλο sex tape: Ένοχος ο Μπενζεμά για τον εκβιασμό σε άσο του Ολυμπιακού
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν και έτσι ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας στη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού και, στο 86ο λεπτό, τα σουτ των Αγκιμπού και Βαλμπουενά δεν απείλησαν την τουρκική εστία και, αργότερα, μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Τικίνιο δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
Πάντως, οι «ερυθρόλευκοι» λυτρώθηκαν στο 90ο λεπτό, όταν ο Ρέαμπτσιουκ έκανε γύρισμα από αριστερά και ο Τικίνιο με καταπληκτικό πλασέ στην κίνηση διαμόρφωσε το 1-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος (24' Μπα), Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μ. Καμαρά (46' Μπουχαλάκης), Εμβιλά, Μασούρας (68' Βαλμπουενά), Α. Καμαρά, Ονιεκούρου (46' Λόπες) - Αραμπί (81' Τικίνιο).
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Βίτορ Περέιρα): Οζέρ, Οσάγι, Σάμουελ, Τίσεραντ, Κιμ, Νόβακ (78' Σάλαϊ), Μερτ Χακάν (90' Γκιουμούσκαγια), Σόσα, Ζάιτς (65' Μάιερ), Ιρφάν Καχβετσί (65' Πέλκας), Μπερίσα, Ρόσι (78' Καντίογλου).