- Sputnik Ελλάδα, 1920

Πορτογαλία: Η Μπενφίκα έριξε 7 γκολ σε 45 λεπτά στην Μπελενένσες που έπαιξε με 9 παίκτες

© AFP 2021 / Patricia De Melo MoreiraΣτιγμιότυπο από το ματς Μπελενένσες - Μπενφίκα για το πορτογαλικό πρωτάθλημα, 27 Νοεμβρίου 2021
Στιγμιότυπο από το ματς Μπελενένσες - Μπενφίκα για το πορτογαλικό πρωτάθλημα, 27 Νοεμβρίου 2021 - Sputnik Ελλάδα, 1920, 28.11.2021
Επτά τέρματα πέτυχε η Μπενφίκα, το Σάββατο (27/11), κόντρα στην Μπελενένσες, η οποία παρατάχθηκε με εννέα παίκτες λόγω νόσου COVID-19.
Η Πορτογαλική Λίγκα αρνήθηκε να αναβάλει τον αγώνα της Μπελενένσες κόντρα στην Μπενφίκα, ο οποίος έγινε το Σάββατο (27/11) και οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με 9 παίκτες εξαιτίας της νόσου COVID-19, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι σκόραραν 7 φορές στο πρώτο ημίχρονο.
Συγκεκριμένα, σύμφωνα με σχετική δημοσίευση της «Marca», από τους 9 παίκτες που παρέταξε η Μπελενένσες ήταν οι δύο τερματοφύλακες της ομάδας και μόνο ο Ντιόγκο Καλίλα ανήκε στην πρώτη ομάδα.
Οι Ολυμπιακοί κύκλοι στην είσοδο του Ολυμπιακού σταδίου του Τόκιο - Sputnik Ελλάδα, 1920, 26.11.2021
Με δωροδοκία πήρε το Ρίο τους Ολυμπιακούς Αγώνες το 2016 -Στη φυλακή ο πρόεδρος της ΟΕ της Βραζιλίας
Μάλιστα, την κατάσταση καυτηρίασε και ο ποδοσφαιριστής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μπερνάρντο Σίλβα, γράφοντας σε σχετική ανάρτηση στο Twitter: «Τι είναι αυτό; Είμαι ο μόνος που δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχει αναβληθεί το παιχνίδι;».
Η Μπενφίκα, παρ' όλα αυτά, δεν έδειξε κανένα έλεος το ένα γκολ διαδέχθηκε το άλλο: Σεφέροβιτς (14' και 39' με πέναλτι), Βάιγκλ (27'), Νούνιεζ (32', 36' και 45') επόμενως το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 0-7.
Κατά την ανάπαυλα, ο Ντιόγκο Καλίλα και ο Αντόνιο Μόντεζ παρέμειναν στα αποδυτήρια για το δεύτερο ημίχρονο. Εν συνεχεία, ο Ζοάο Μοντέιρο έπεσε στο έδαφος λόγω φερόμενου τραυματισμού και έτσι ο διαιτητής διέκοψε την αναμέτρηση.