- Sputnik Ελλάδα, 1920

Πέθανε από κορονοϊό 24χρονος πρωταθλητής του κανό – καγιάκ: Είχε αυτοάνοσο νόσημα

© Sputnik / Vitaly AnkovΑθλητές του κανό - καγιάκ στη Ρωσία
Αθλητές του κανό - καγιάκ στη Ρωσία - Sputnik Ελλάδα, 1920, 01.12.2021
Ο Ουκρανός Μπόρισλαβ Μπίζου νοσηλεύτηκε με κορονοϊό και τελικά έχασε τη μάχη για τη ζωή.
Ένας 24χρονος πρωταθλητής στο κανό – καγιάκ από την Ουκρανία πέθανε δυο εβδομάδες αφότου διαγνώστηκε από κορονοϊό.
Η ουκρανική Ομοσπονδία του κανό – καγιάκ ανακοίνωσε τον θάνατο του 10 φορές πρωταθλητή Ευρώπης και κόσμου Μπόρισλαβ Μπίζου.
Ο άτυχος αθλητής έπασχε από λύκο –ένα χρόνιο αυτοάνοσο νόσημα– και υπέστη σηψαιμία στο νοσοκομείο λόγω της αντίδρασης του οργανισμού του στον κορονοϊό.
Ο «Μπόρι» το 2008 ξεκίνησε την ενασχόληση με το άθλημα και δυο χρόνια μετά στο Πρωτάθλημα Νέων της Ουκρανίας ανέβηκε στο βάθρο, ενώ ήταν 3ος στο Ευρωπαϊκό Νέων το 2014.
Σε ευρωπαϊκό επίπεδο είχε τρία χρυσά, ένα αργυρό κι έξι χάλκινα μετάλλια, αλλά η διάγνωσή του με λύκο του έκλεισε την πόρτα των Ολυμπιακών.
Η Αυστραλή Ολυμπιονίκης Τζέσικα Φοξ - Sputnik Ελλάδα, 1920, 29.07.2021
Αυστραλή Ολυμπιονίκης έδειξε πως κέρδισε μετάλλιο χάρη σε ένα προφυλακτικό - Βίντεο
Έκτοτε, έκανε σποραδικές εμφανίσεις ενώ εργαζόταν και ως προπονητής.